«20 днів у Маріуполі»: після показу документальної стрічки спогадами про облогу міста поділився очевидець страшних подій

Сьогодні у Кривому Розі на кількох локаціях  відбувся показ документальної стрічки військового кореспондента та письменника, відеографа Associated Press Мстислава Чернова про події у Маріуполі в лютому-березні 2022 року. 

Модерадор благодійних показів фільму в Україні, корінний маріуполець Євген Гузов розповів, що ця кіноробота досить точно відображає трагедію його рідного міста та страшні ді початку повномасштабної війни. Чоловік був комендантом найбільшого сховища у місті, рятував людей. І в тому укритті з ним розмовляли під грім вибухів майбутні творці цієї стрічки.

 

«У перший день війни ми не дуже усвідомлювали, що на нас чекає, — зізнається Євген. – Думали, що все обмежиться обстрілами лівобережної частини Маріуполя, до великої біди не дійде. Не могли навіть уявити, які жертви та руйнування будуть у місті за кілька днів».

 

Увесь цей час містянин збирав до імпровізованого сховища людей. Каже: загалом їх було до 6 тис. Наляканих, змучених, у безвиході. Багато жінок з немовлятами. Їх просили не підніматися нагору, адже від стресу у жінок зникає молоко, а дістати дитяче харчування у місті, охопленому вогнем, дуже важко.

 

У сховищі, яке організував Євген, обійшлося без трагічних випадків, але він розповідає страшну правду: з цієї причини у місті гинули новонароджені малюки, і матері ховали їх у дворах багатоповерхівок й біля пологового будинку…

 

«З 2 березня ми були вже у повному оточенні. Відчували себе у пастці. З тими, хто поїхав – не було зв’язку. Деякі поверталися та розповідали, що автівки, які були в колоні попереду – розстріляні. Ніяких «зелених коридорів», все на свій страх і ризик», — згадує Євген Гузов.

 

Попри такі реалії та перевірки на десятках російських блокпостів, люди, яким вдавалося дістатися Запоріжжя чи Дніпра, поверталися з продуктами для маріупольців та бралися евакуйовувати інших.

 

Сам Євген, з групою містян зі свого сховища, полишив Маріуполь 16 березня, у день, коли окупанти скинули авіабомбу на драмтеатр. Під обстрілами дісталися Дніпра, де всі разом прожили у будинку друга рік.

 

Євген Гузов не згоден з відомими підрахунками щодо кількості загиблих у Маріуполі за страшні 86 днів боротьби. Переконаний: загинули понад 100 тис. містян. Це трагедія, про яку має знати світ.

 

Фільм, у якому задокументовані фрагменти тих жахливий подій, отримав численні нагороди на всеукраїнських та міжнародних фестивалях. «20 днів у Маріуполі» номінований на премію «Оскар» в категорії «Найкращий документальний фільм». Стрічку має побачити кожен, хто хоче знати правду про долю міста Марії.

 

 

 

 

Джерело

Новости Днепра