Майже 200 сонячних панелей. У лікарні Тернівського району за підтримки партнерів успішно працює сонячна електростанція. Робочу нараду в закладі провів голова Ради оборони міста Олександр Вілкул.
Попри всі виклики воєнного часу, всі медичні заклади Кривого Рогу продовжують стабільно працювати і надавати необхідну медичну допомогу як криворіжцям, так і військовослужбовцям та ВПО. Для роботи в умовах блекаутів та тимчасових відключень світла усі лікарні міста з 2022 року були оснащені генераторами різної потужності.
Зараз у Кривому Розі за моделлю енергосервісного контракту (ЕСКО), де основні інвестиції взяв на себе приватний інвестор, реалізовано проєкти з установки сонячних електростанцій на 4 об’єктах комунальної власності — це дві лікарні та два Будинки милосердя.
У лікарні Тернівського району у травні 2024 року було встановлено мережеву сонячну станцію потужністю 40 кВт. Проєкт реалізований за механізмом поглибленого ЕСКО. 178 штук сонячних батарей — технічна допомога від Німеччини. З моменту запуску сонячної електростанції вже вироблено 27,3 МВт електроенергії на суму 286 тис. грн.
«Зараз важливо використовувати всі наявні можливості для забезпечення енергостійкості критично важливої інфраструктури. Безумовно, лікарні — один із пріоритетів. Плануємо також встановити сонячну електростанцію у лікарні №7 за механізмом ергосервісу. Очікуємо, що у підсумку матимемо можливість скоротити споживання енергетичних ресурсів, підвищити енергонезалежність закладів. Будемо й надалі залучати кращі європейські практики, які допоможуть підвищити енергетичну надійність комунальних закладів та в цілому посилять стійкість міста як в напрямку ефективного розвитку, так і в подоланні негативних наслідків ворожих ударів по енергосистемі», — сказав Олександр Вілкул.
Завдяки заслуженій довірі до Кривого Рогу, міжнародні партнери посилюють роботу з містом і у напрямку енергоефективності. Зокрема, у співпраці з GIZ очікується встановлення 3-х когенераційних установок а також 4-х газових блочно-модульних котельних у 4-х лікарнях.
У співпраці з GIZ також планується встановлення гібридної сонячної електростанції з акумуляторами ще в одному медичному закладі в Інгулецькому районі.
«Передбачаю запитання: а чому не поставити це скрізь і одразу? Відповідаю: скрізь і одразу неможливо. Для цього потрібний величезний ресурс, якого немає в жодному місті України. Навіть з огляду на допомогу міжнародних партнерів. Але робота ведеться, попри поточні проблеми та нестачу фахівців. Йде реконструкція декількох котелень із встановленням газотурбінних генераторів (це установки, які виробляють електрику з газу). Буде встановлено декілька когенераційних установок, потужність яких по 1,5 МВт. Також триває реконструкція котельні на вул. Криворіжсталі з установкою нової блочно-модульної, для перемикання частини потужностей котельні «Криворіжсталь». Також у роботі проєкт з ЄБРР з підвищення енергоефективності 36 шкіл та дитячих садків. Підкреслю – це все комунальні об’єкти, якими керує місто. На приватні чи державні підприємства, такі як «Криворіжтеплоцентраль», що належить НАК «Нафтогаз», місто за законом впливати не може»,- зазначив О.Вілкул.