Зміни до Закону: як повернутись до військової частини з СЗЧ і уникнути покарання

У лавах ЗСУ гостро постала проблема СЗЧ (самовільного залишення частини, місця служби). Військовики йдуть у СЗЧ з різних причин: нагальних сімейних проблем, через погане ставлення та безвідповідальність командування, злочинні накази, особистий конфлікт з командиром, несприятливі для служби умови.

Після того, як випадки СЗЧ набули поширення, до Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» внесли зміни. Вони дають можливість військовослужбовцям після першого СЗЧ повернутися на службу й уникнути кримінальної відповідальності. Це шанс для армійця реабілітуватися, а для війська – отримати поповнення вже досвідчених бійців.

 

«Зробити це можна до 1 січня 2025 року. Військовослужбовцям подовжать дію контракту, поновлять грошове, продовольче та інші види забезпечень. Також поновлять інші пільги та соціальні гарантії, встановлені законодавством України», — пояснив на брифінгу Павло Юхимович, начальник управління Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону.

 

Скористатися шансом повернення на службу з СЗЧ можна лише один раз і тільки тим, хто прийшов до армії з цивільного життя. Щодо військовослужбовців, які не повернуться до своїх військових частин до 1 січня 2025 року, досудове розслідування здійснюватимуть у загальному порядку.

 

«Відповідно до Кримінального кодексу України, СЗЧ або дезертирство є тяжкими злочинами, за які передбачене покарання від 10 до 12 років, — розтлумачив Павло Юхимович. – До 1 січня 2025 військовим необхідно прибути до в/ч та заявити про свій намір повернутися.  Особам, які виконали умови закону, поновлюють можливість проходження служби, виплати та забезпечення. Командири ж зобов’язані протягом 72 годин повідомити відповідні органи про повернення бійця».

 

З 7 вересня про 29 листопада 2024 року від кримінальної відповідальності вже звільнені 1114 військовослужбовців. З 29 листопада на службу повернулись ще 1447 армійців.

 

За додатковою інформацією звертайтеся до Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону за номером 068 366 01 02. А також — до ДБР, військової служби правопорядку, поліції чи ТЦК. У випадку звернення до територіального управління ДБР, військовослужбовець пише там заяву про звільнення його від кримінальної відповідальності у зв’язку з бажанням далі проходити службу. При цьому людина може звернутися і вибрати той підрозділ або бригаду військового формування, в якому хоче служити надалі. Після співбесіди з цим армійцем і за письмової згоди нової військової частини можливе повернення на службу.

 

Джерело

Новости Днепра