Житомирський рецепт енергонезалежності. Як перетворити місто на незалежний енергоострів

Цим рецептом мали б зацікавитись мери інших міст, скажімо, Павлограда

Виявляється, врятувати країну від тотальної темряви та холоду може економія

Як і де можна зекономити? Про це далі

Отже, тотальна економія та розвиток альтернативи – два основні складники енергоефективності.

На сьогодні керівництво Житомира ставить перед собою досить серйозні цілі – до 2030 року скоротити споживання енергії та викидів CO2 не менше ніж на 40%. Окрім того, Житомир – це перше місто в Україні та східній Європі, яке у 2019 році підписало загальноєвропейську ініціативу – до 2050 року мати 100% відновлювальних джерел енергії.

Про це журналістам з різних регіонів України розповів директор Агенції розвитку міста Борис Пахолюк. 

— Це дуже амбітна ціль і ми першими в Україні та першими у Східній Європі сказали, що ми хочемо це робити. Це дуже важливо, бо це такий маячок, який дозволяє показувати міжнародним партнерам та донорам, що ми маємо стратегічну ціль і маємо розуміння куди ми хочемо рухатись і це дозволяє залишати таке стороннє фінансування для впровадження місцевих проєктів та ініціатив.

Результати показують – рухаються у вірному напрямку. Станом на 2021 рік на території громади вдалось скоротили споживання енергії більше як на 30%, а викиди CO2 – більше ніж 36 %. Цілком можливо, що це одне із найбільших досягнень українських міст.

Як вдалось досягти такого результату?

На початку провели глибокий аналіз, які підприємства споживають найбільше енергії.  І виявилось, що найбільшим споживачем природного газу в місті є система централізованого теплопостачання – на понад 40% від усіх споживачів блакитного палива на території громади. На час приєднання до європейської ініціативи (2012 рік), підприємство споживало майже 100 млн м куб. природного газу на рік. На сьогодні – менш як 50 млн кубів. Тобто, удвічі менше.

— За цей період ми залучили в розвиток системи теплопостачання понад 30 млн євро міжнародного фінансування. Це кредитні та грантові кошти, які інвестовані в будівництво сучасних об’єктів генерації електричної та теплової енергії. Це кошти, які залучені в заміну теплових мереж. Ми їх витратили на  установку індивідуальних теплових пунктів та на розвиток біоенергетичних технологій. На сьогодні ми маємо план і ціль до 2030 року із цих 50 млн ще скоротити не менше, ніж на 50% споживання природного газу централізованої системи теплопостачання, – розповідає Борис Пахолюк. 

     Як це зробити?

По-перше, серйозно модернізують централізовану систему теплопостачання. А по-друге, вкладають кошти у розвиток біоенергетичних технологій. Завдяки великій площі лісів, сільськогосподарських угідь Житомирщина в лідерах за кількістю біомаси. На сьогодні в місті відкрита перша в Україні Теплоелектроцентраль, що працює на трісках. Вона забезпечує тепловою енергією один із найбільших районів міста та виробляє електрику для власних потреб. ТЕЦ збудована на кошти уряду Швейцарської федерації. Планується будівництво ще однієї Теплоелектроцентралі за проєктом ЄБРР. Вона працюватиме на паливі зі сміття. В Житомирі на сьогодні продукується 100 тис. тонн сміття на рік. І з 2010 року в місті працює сміттєпереробний завод, який виробляє зі сміття паливо. На сьогодні це паливо використовує цементний завод.

— Але ми розуміємо, що це паливо можна використовувати і для забезпечення потреб населення в тепловій енергії і для забезпечення міста власною електричною енергією. Ми хочемо збудувати установку, яка б використовувала це паливо. За нашими оцінками, це дозволить скоротити споживання природного газу ще на 20 млн м куб в рік.

Окрім того, в місті працює на біомасі дві приватні установки, які також забезпечують місто тепловою енергією. Загальна потужність – майже 8 МВт-год теплової енергії.

Значну економію енергії дають також індивідуальні теплові пункти. Вони дозволяють регулювати подачу тепла у кожний багатоповерховий будинок. Придбані вони теж за кошти Швейцарської федерації, установлені за кошти міського бюджету.

Аби залишатись із теплом та електрикою у різних непередбачуваних обставинах, пов’язаних із війною, на об’єктах систем централізованого теплопостачання встановлено дві газопоршневі установки, ще 4 планується встановити до кінця року. Це технічна допомога уряду США. Працюють також з приватними інвестиціями для встановлення додаткових генерувальних потужностей на об’єктах теплокомуненерго

— Стратегія полягає в тому, щоб залучити приватний бізнес для вироблення електричної енергії на своїх станціях. І тоді ми могли б використовувати їх в якихось ситуаціях, наприклад, блекаут.

 Найбільшим споживачем електрики у місті є водоканал. У 2012 році водоканал споживав понад 40 ГВт/ год електричної енергії на рік.   На сьогодні завдяки інвестиціям в систему водопостачання, модернізацію та розвиток споживання електроенергії скорочено майже на 30%.

На тепер в місті реалізується новий проєкт Світового банку, який передбачає будівництво нових сучасних очисних споруд. В результаті до 2025 року прогнозують економію електроенергії на 30%.

То ж зимувати — айда до Житомира. Там буде і світло, і тепло. І ніяких тобі нахабних генераторів та страшних блекаутів…

                                                           В Житомирі побувала Тетяна Верба

Поїздка організована Харківським пресклубом в рамках престуру «Громади Житомирщини в умовах воєнного стану»

Новости Днепра