Надворі вже теплішає, а отже настав сезон відкритих вікон у домівках дніпрян. Важливо пам’ятати, що разом із приходом приємної весняної погоди зростає ризик нещасних випадків, які трапляються в, здавалося б, найбезпечному місці — вдома. Щороку в Україні, на жаль, фіксують десятки випадків падіння дітей з вікон, і деякі з них мають летальні наслідки. У поліції наголошують: особливо гостро необхідно реагувати на ризик падіння дитини з вікна саме у весняно-літній період, коли вікна відчиняють для провітрювання приміщення.
Що саме спричиняє ці трагедії, яку відповідальність несуть батьки, а також як убезпечити свою дитину — розповість «Дніпро Оперативний».
Проблема, що залишається актуальною щороку
У відповідь на інформаційний запит нашим журналістам у пресслужбі поліції повідомили, що цього року у Дніпрі випадків падіння дітей з вікон зафіксовано не було. Проте в минулому році на правому березі міста трагедія сталася чотири рази, на лівому – три.
Важливо зауважити, що вік постраждалих дітей коливається від 2 до 11 років, а отже під ризиком перебувають навіть діти, які вже ходять до школи.
Дитина вилізла на блок кондиціонеру на восьмому поверсі
І хоча початок 2025 року минув без подібних трагедій, у Дніпрі 11 квітня дитяча цікавість ледь не призвела до падіння з восьмого поверху житлового будинку: поки мати відволіклася на одну хвилину, малолітня дівчинка вилізла з відкритого вікна на блок кондиціонеру та сіла на нього. Подія сталася житловому масиві Ломівський. Свідки зафільмували дитину на кондиціонері та опублікували у мережі.
У коментарі нашим журналістам у пресслужбі Дніпровського районного управління поліції №2 зазначили, що про інцидент стало відомо з моніторингу соціальних мереж.
«Поліцейські одразу зафіксували подію та виїхали на місце події для перевірки інформації. На момент прибуття дитину з кондиціонеру вже зняла матір. На щастя з нею все добре», — розповіла старша офіцерка з комунікації Дніпровського районного відділу поліції №2 Анна Пономаренко.
На матір дівчинки склали протокол за ч.1 ст.184 КУПАП ( ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обовʼязків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей).
Ця історія — тривожне нагадування про те, що малеча, залишена без нагляду навіть на кілька хвилин, здатна опинитися у смертельній небезпеці.
Ситуації, коли діти опиняються на підвіконнях, кондиціонерах або вистромлюються з вікон — непоодинокі. Важливо пам’ятати, що більшість з них не потрапляє у ЗМІ, оскільки не завжди мають трагічні наслідки.
Яке покарання чекає на батьків, якщо їхня дитина випала з вікна?
Старша інспекторка Ювенальної превенції відділу превенції Дніпровського районного відділу поліції №1 капітан поліції Олександра Ященко розповіла журналістам ІА «Дніпро Оперативний», що кожен випадок падіння дитини з вікна розглядається окремо, адже ситуації бувають різні. На покарання впливає стан дитини, причина падіння, становище родини.
«Якщо підтверджується інформація про те, що дитина залишилася без нагляду або до неї проявили недбалість, тоді батьки будуть притягнуті до адміністративної відповідальності» — пояснила поліцейська.
Адміністративна відповідальність
За недбале ставлення до безпеки дитини, а саме неналежне виконання батьківських обов’язків, передбачена адміністративна відповідальність:
- перше порушення — попередження або штраф у розмірі від 850 до 1700 гривень;
- повторне протягом року — штраф від 1700 до 5100 гривень.
Кримінальна відповідальність
Олександра Ященко зазначає: у разі, якщо внаслідок падіння з вікна дитина отримала серйозні травми або померла, на батьків очікує кримінальна відповідальність. Їм інкримінують злісне невиконання обов’язків по догляду за дитиною, що передбачено ст. 166 ККУ. Санкція цієї статті передбачає обмеження волі від двох до п’яти років або позбавлення волі на той самий строк.
Окрім цього, існує можливість, що дитину можуть вилучити із родини на деякий час, якщо правоохоронці помітять ознаки неналежного догляду чи виховання дитини.
«Наприклад, якщо у дітей немає їжі, належного одягу, умов для навчання чи сну, або якщо ця родина раніше потрапляла у поле зору Служби у справах дітей чи на батьків до цього вже складали відповідні протоколи. У таких випадках дійсно дитину можуть тимчасово вилучити з родини», — додала Олександра Ященко.
Що саме спричиняє падіння дітей з вікон?
Капітан поліції підкреслила, що в першу чергу важливо не залишати маленьких дітей наодинці в кімнаті із відкритим вікном. Поширеними причинами падіння дітей з вікна є:
- наявність меблів поблизу вікна, які дозволяють дитині самостійно залізти на підвіконня;
- дитяча цікавість та недостатня увага батьків;
- хибне відчуття безпеки через москітні сітки, які створюють ілюзію захисту.
Як захистити дитину
Правоохоронці наполегливо рекомендують батькам не довіряти москітним сіткам, адже вагу дитини вони не зможуть витримати. Аби убезпечити малечу від падіння, варто встановлювати:
- Блокіратори або замки на вікна, які не дозволяють їх відчинити повністю;
- Віконні фіксатори, що дозволяють провітрювати кімнату без ризику.
Також враховуйте: якщо поруч з вікном стоїть диван, стілець або стіл — дістатися підвіконня стає ще легше.
«Регулярно нагадуйте дітям про правила поведінки вдома. Дитина має знати, що вікно — це небезпечно.І головне — виховуйте у собі звичку перед відкриванням вікна думати насамперед про безпеку дитини. Ваш постійний контроль, відповідальність і уважність — найкраща профілактика трагедій», — зауважує старша інспекторка.
Пам’ятайте, що навіть падіння з другого чи третього поверху може призвести до важких травм або загибелі дитини.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, як популярний серіал допоможе дніпрянам зрозуміти підліткові проблеми. Також пояснювали, що робити дніпрянам, які зіткнулися з кібербулінгом.