Днями Київська митниця передала до Національного військово-історичного музею України старовинні артефакти – сокири доби Київської Русі та доби козацтва. Вони були виявлені на початку січня у у трьох посилках, які прямували від одного відправника з Дніпропетровщини до США.
Відправник задекларував їх, як декоративні. Але експерти виявилися протилежної думки. Про це розповіли у Державній митній службі.
Три виявлені митниками предмети – автентичні старовинні сокири з кричного заліза, до того ж — археологічного походження. Виготовлені артефакти за допомогою ручного кування та ковальського зварювання з використанням технологій доіндустріального періоду. У них досі гострі леза, які зберегли первинну конфігурацію, і є сліди часткової реставрації.
Найбільшу з виявлених сокир, довжиною 20,5 см, визначено як сокиру доби козацтва, під умовною назвою «горбач». З одного боку полотна на ній проставлене майстрове клеймо. Вік артефакту — XVI-початок XVII ст. Цю важку робочу сокиру пов’язують з лісорубними або теслярськими роботами.
Дві менших сокири експерти визначили як робочі, теслярські сокири доби Київської Русі – X-XIII ст. Судячи з конструкції сокир (подовжений вирізний обух та відтягнуте донизу лезо), ймовірно, їх могли використовувати також як бойову зброю.