З 1 лютого в Україні банки почали блокувати рахунки громадян

Новий Меморандум в дії? З 1 лютого банки України запустили клієнтські розсилки та активніше блокують рахунки. 

З 1 лютого 2025 року в Україні запрацювали нові платіжні обмеження для населення з двома лімітами — 50 тисяч гривень та 150 тисяч гривень на місяць, залежно від категорії, присвоєної кожній людині у  банку. Після оцінки кожної людини фінансисти ділять усіх клієнтів на три категорії залежно від рівня ризику: високий, середній та низький ризик. 
 

Це випливає з оприлюдненого ще у грудні 2024 року Меморандуму «Про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг». Наразі його підписали вже 44 банки та 2 небанківські фінустанови, у тому числі ПриватБанк, Ощадбанк, Універсал Банк (monobank), ПУМБ, Райффайзен Банк, Сенс-банк та інші. А в Асоціації українських банків спрогнозували швидке підписання цього документа всіма чинними 61 банком та багатьма фінкомпаніями, які приймають платежі населення у різній формі. 

 

Клієнтські розсилки з роз’ясненнями для громадян планують здійснити інші банки, які обіцяють повідомити кожному клієнту індивідуальний розмір його ліміту на перекази з 1 лютого. У банках запевняють, що більшості людей його встановлять на рівні 150 тисяч гривень і лише деяким – на 50 тисяч гривень.

 

«Ми плануємо почати сповіщення клієнтів із 1 лютого, люди отримають від нас пуш-повідомлення з інформацією про нові обмеження. Також у системі «Приват24″ (інтернет-банкінгу та мобільному додатку) має з’явитися відповідна кнопка. Натискаєте її — і там з’являється ваш персональний ліміт на Р2Р та перекази по IBAN (разом). Переважна більшість клієнтів отримають ліміти в 150 тисяч гривень, а 50 тисяч стануть рідкісними випадками», — пояснюють в Приватбанку.

 

У службі розсилок клієнтів monobank («Універсалбанк») обіцяють з 1 лютого помістити дані про нові платіжні ліміти в розділ «Ліміти НБУ», де міститься інформація про обмеження на інші операції: видачу готівки з рахунку, перекази за кордон тощо — хоча новий ліміт встановлює не Нацбанк, а кожен банк із власної ініціативи після підписання вищезгаданого меморандуму.

 

В інших банках теж пояснили, що поки що не збираються запитувати у людей зарплатні чи інші довідки про доходи, хоча в меморандумі йдеться про те, що клієнти повинні мати офіційно підтверджені доходи.

 

«Найменше нам потрібен ажіотаж та зняття готівки з рахунків. Тому не плануємо масових запитів на підтвердження офіційних доходів з натовпами людей у ​​наших відділеннях. Спілкувався з колегами з цього приводу, і у них аналогічні плани. Переважна кількість клієнтів автоматично отримають ліміти в 150 тисяч» гривень, зовсім небагато — 50 тисяч. Мінімальний ліміт буде у тих, хто й так зараз знаходився під наглядом у нашого фінансового моніторингу через нестандартні (підозрілі) операції», — розповіли у системному банку.

Як приклад в установі навели випадок, коли людина, яка заявила банку офіційний дохід у розмірі 8-10 тисяч гривень і мало користувалася рахунком, раптом почала отримувати перекази на 50-80 тисяч. 

 

«Особливо, якщо це готівкове зарахування. За готівковими проводками зараз стежитимемо особливо уважно. Неважливо, одноразово чи частинами: якщо на картку капатиме по 5-10 тисяч гривень за день, теж це зупинимо. Перший крок — блок картки та запит довідок та пояснень, другий — закриття рахунку, якщо нас не влаштують пояснення. Тобто ми будемо реагувати на нові підозрілі явища, а не трусити стару клієнтську базу, як зазвичай», — зазначив банкір.

Його слова підтверджує зростання кількості скарг громадян на блокування та примусове закриття рахунків у різних банках країни.

 

Як далі розгортатимуться події, покаже час. Поки у українців з»явилось  чимало  питань до нового Меморандуму, ще й з огляду на ціни, які ростуть наче на дріжжах. Питання з зірочкою.

 

 

 

 

 

 

Джерело

Новости Днепра