Волонтерський центр в Коломиї об’єднав 6 цехів під одним дахом

Роблять унікальні каримати та цигарки з місцевого тютюну. А їхніми сітками військові навіть «ловлять» ворожі безпілотники

Волонтерський центр «Нескорена нація» відкрився у Коломиї з перших днів війни – 26 лютого 2022 року. Починалось все лише із двох волонтерів, потім їх стало понад тисячу. На тепер залишається близько сотні людей, котрі трудяться зранку до вечора, без перерви та вихідних. З 26 лютого волонтерський центр жодного разу не припиняв роботу.

На сьогодні – це єдиний в Україні волонтерський центр, де під одним дахом працює 6 цехів. Тут плетуть маскувальні сітки, власноруч виготовляють основу для них, шиють військову амуніцію, готують різні смаколики, а в «тютюнарці» виготовляють цигарки з місцевого тютюну.

Трудяться в цехах як місцеві мешканці, так і люди з різних куточків України, котрі знайшли прихисток в Коломиї.

«Все, що ми виготовляємо, роздаємо військовим безкоштовно. У нас немає пріоритетів, що споряджаємо тільки наших хлопців, постачаємо всім, хто потребує», – розповідає директорка Центру Галина Беля.

Для журналістів з усіх куточків України сьогодні вона проводить екскурсію цехами волонтерського центру.

— Перший цех основний – це «павучки». Була проблема з маскувальними сітками, не було де взяти основу для них. Тоді наші коломияни створили таке приладдя і ми самі закуповували нитки та плели основу на маскувальну сітку. Аби порахувати скільки вони сплели цих сіток, то здається що всю Коломию накрили би.

Таку сітку військові навіть використовують для того, аби зупиняти дрони.

Далі ідемо до цеху «шовкопрядів». Цех схожий на такий собі мурашник. Тут ріжуть тоненькі смужки тканини і створюють маскувальну сітку.

В цеху «Джавеліни» шиють військову амуніцію. Працюють тут зовсім не професіональні швачки. Тут люди, котрі дуже хотіли чимось допомагати нашій армії. То ж швейній майстерності навчились самотужки. І тепер – професіонали своєї справи. Головні експерти – це самі військові. Вони коригують, підказують як треба шити, аби все було якомога зручніше.

— Хлопці сказали, що їм потрібно дуже багато військової амуніції і люди, які ніколи не мали нічого спільного зі швейною роботою почали шити. Вони у нас стали професіоналами. Ми шиємо професійні плитоноски, каримати, наколінники, медичні ноші, аптечки.

Каримати коломийські швачки значно удосконалили. Тепер це зручний, легенький, водонепроникний каримат. На ньому зручно спати і легко носити. Виготовляють також і маленькі кариматики спеціально для розвідників. Все – під замовлення військових.

В наступному цеху – в «тютюнарці» уже виготовили 5 млн цигарок для бійців.

— Набиваємо в гільзи тютюн свій коломийський, якісний – розповідають волонтери.

Є також своя кухня. Там роблять різні смаколики, енергетичні батончики.

— Поклали в кишеню пакетик з горішками та сухофруктами і зручно.

                      Волонтерський центр існує на кошти благодійників, допомагають місцеві підприємці та прості мешканці Коломиї. А 20 волонтерів, що є вимушеними переселенцями, навіть отримують за свою роботу мінімальну зарплатню.

Центр об’єднав людей, що трудяться заради перемоги з усіх куточків країни. 

-Виїхали з окупації з Енергодару. Уже більше року. Хоч додому в Енергодар. Я їх ненавиджу всією душею цих нелюдів, котрі прийшли на нашу землю, – розповідає сивочолий чоловік.

Він трудиться тут разом зі своєю дружиною.

 — Це вже не волонтерський центр, це вже як родина. Ми тут знаємо один одного і любимо один одного. Я горджусь своїми волонтерами. Вони як пазли, когось немає і вже не складається. Вони знають, що своєю роботою бережуть бійцям життя. У нас такий девіз – працюємо до перемоги.

 А ще, тут намагаються робити все за НАТівськими стандартами. Відступають лише від стандартів тоді, коли в амуніцію для бійців підшивають різні обереги з великою вірою в те, що вони оберігатимуть наших бійців від ворожих куль. 

                                                                                                Тетяна Верба

Новости Днепра