Під час бойових дій постійно доводиться зводити якісь укриття та інші фортифікаційні споруди. Тож вимушено проходять розкопки, навіть в тих містах де і не планувалось. І час від часу з’являються незвичайні археологічні знахідки. Про один такий артефакт розповіли у Фейсбук групі Samar.History.
Бойову сокиру доби Київської Русі (пр. Х — ХІІІ ст.) віднайшов військовий Андрій Собко і, зрозумівши історичну цінність знахідки, передав її до колекції Новомосковського історико-краєзнавчого музею ім. П. Калнишевського.
В музеї розповіли, що ця сокира унікальна.
— На її лезі зображено чотири солярні символи — клейма, у вигляді сонця або зірок. Що означали ці знаки, певно знав лише власник сокири, який жив на нашій землі багато століть тому. Можливо ці символи лише клеймо майстра-коваля, можливо просто орнамент, а можливо вони мали якийсь ритуальний зміст.
Так само складно сказати до яких народів чи кочових племен доби Київської Русі належала ця зброя, — розповідають історики.
Новий експонат пройшов чисту та консервацію, і тепер чекає найкращих часів після Перемоги, щоб зайняти своє місце в експозиції музею.