Влітку в Україні зростає захворюваність на лептоспіроз

Влітку в Україні зростає захворюваність інфекцією лептоспіроз. Це пов’язано з тим, що люди більше часу проводять біля водойм.

За останні роки простежується тенденція до збільшення рівня захворюваності. Відповідно до статистичних даних МОЗ України, впродовж 2021 року 122 особи в країні мали це інфекційне захворювання, впродовж 2022 року — вже 141 особа, а у 2023 році на лептоспіроз захворіли понад ніж 400 осіб. Протягом минулого року також зафіксовано і летальні випадки інфікування у Дніпропетровській, Львівській, Чернігівській, Харківській, Закарпатській областях. У 2024 році вже виявлено 82 випадки захворювання на лептоспіроз, чотири з яких у Закарпатській області закінчилися смертю хворих через важкий перебіг хвороби та пізнє звернення захворілих за медичною допомогою. 

 

«У Дніпропетровській області спостерігається збільшення на 9 випадків (2022 рік — 4 захворілих, у 2023 році — 12), в 2024р.  випадків не зареєстровано. У нашому місті щороку реєструються випадки захворювання на лептоспіроз. Так в 2023 році зареєстровано 2 випадки захворювання в Покровському районі та 1 випадок в Металургійному районі. Зараження відбулося при ловлі риби на Південному водосховищі та на річці Інгулець, за наявності мікротравм на руках у захворілих», — кажуть лікарі-епідеміологи ВСП «Криворізький РВ  ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ».      

 

Захворюваність реєструється з травня по вересень місяць, що пов’язано з перебуванням  населення в природних умовах. Зараз триває сезон купання і риболовлі, тому ризик «підхопити» інфекцію значно підвищується. Серед дітей та жінок випадки лептоспірозу в місті не реєструвались протягом останніх 15 років. 

 

Лептоспіроз – гостре інфекційне захворювання з переважним враженням нирок, печінки та нервової системи. Хворі називають не тільки день, але і час свого захворювання, температура тіла підвищується до 38-40оС та тримається 3-7 днів. Відмічається ломота в усьому тілі, головний біль, з΄являється сильний м’язовий біль, особливо в литкових м΄язах,  хворі  ледве утримуються на ногах.

 

Хвороба в середньому триває 3-5 тижнів. Тяжкі форми захворювання, що протікають з симптомами ниркової недостатності, часто закінчується смертю. Особливо висока летальність серед осіб похилого віку. Лептоспіри – це вологолюбні мікроорганізми, які швидко гинуть при висушуванні, тому головним шляхом передачі є водний, але можливе інфікування і через інфіковані харчові продукти. В прісноводних водоймищах лептоспіри виживають до 30 діб.

 

Джерело лептоспірозної інфекції є в основному різні гризуни (сірі та водяні криси, нутрії, домові миші, польовки). Хворі тварини (велика рогата худоба, свині, собаки, коні) виділяють збудника з сечею, інфікуючи навколишнє середовище. З навколишнього середовища збудник проникає в організм людини через слизові оболонки і навіть незначні пошкодження шкіри.
 

Щоб не захворіти на лептоспіроз, слід дотримуватись рекомендацій:

—  купатися  в спеціально відведених місцях. Зараження лептоспірозом найчастіше відбувається в закритих стоячих водоймах, особливо мілководних. Слід пам’ятати, що ризик зараження  зростає під час купання при наявності  на тілі подряпин, ран, при ковтанні води;
—  бажано відмовитись від прогулянок босоніж у заболочених місцях;
—  при виконанні польових робіт, риболовлі, полюванні, догляді за худобою необхідно обов’язково  дотримуватись правил особистої гігієни – вдягати гумові чоботи, рукавиці;
—  забороняється вживати в їжу м’ясо і молоко хворих на лептоспіроз тварин, сиру воду з відкритих водойм;
—  постійно проводити боротьбу з мишоподібними гризунами, які є переносниками лептоспірозу.
    Якщо зараженню запобігти не вдалось та з’явилися клінічні ознаки хвороби (слабкість, підвищення температури тіла, біль у литкових м’язах, жовтяниця шкіри, крововиливи в сітківку ока тощо), негайно звертайтесь за  медичною допомогою.

 

Основним профілактичним заходом боротьби з лептоспірозом являється проведення дератизації (знищення гризунів). В нашому місті дератизація проводить відділення дезінфектології ВСП «Криворізький РВ ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» на договірній основі, телефон для довідок 0686402950.

 

При роботі на об΄єктах, де є можливість зараження виділеннями гризунів необхідно одягати спецодяг, рукавички, не курити та не приймати їжу під час роботи. Також необхідно захищати продуктові складські приміщення від доступу гризунів та захищати харчові продукти від забруднення виділеннями гризунів. Виконуючи ці прості рекомендації ви зможете захистити себе від захворювань на лептоспіроз.

 

                             

Джерело

Новости Днепра