Двоє чоловіків-рибалок на Криворіжжі, троє дітей на Херсонщині та ще троє хлопчиків-підлітків на Одещині. Життя вісьмох (!) людей минулими вихідними забрала крижана вода. Усі вони провалилися під кригу, нехтуючи численними застереженнями батьків, учителів, рятувальників. Жертв було би ще більше, але решту екстремалів, на щастя, таки вдалося врятувати.
Скільки ще життів має забрати вода, щоб дорослі й малі перестали так легковажити життям, не зрозуміло. А тим часом на непевний лід криворізьких водойм знову виходять і любителі зимової риболовлі, і підлітки.
«Та я знаю, де який лід, бачите: де вода проступає, туди ми не ходимо, — нехотя відповідає нашим журналістам рибалка в парку Мершавцева. — А де товстий лід, більше 10 см, туди йдемо. Що робити, якщо провалився під кригу? Та нічого, 1-2 хвилини — і вже все. Пуховик набирає воду, і вважай: ти труп. Але рибалка завжди знає, куди йде. Це хвороба така. Ти кажи мені, що не можна, а я все одно піду».
Через мінливу температуру на водоймах Кривого Рогу і району утворився нестійкий крижаний покрив. Це небезпечно і для дітей, і для рибалок, — наголошує речниця рятувальників Криворізького району Світлана Чередниченко. – Але, як бачимо, люди все одно виходять на лід. Впродовж вихідних рятувальники постійно закликали громадян, пояснювали. Та любителі риболовлі ігнорують такі заклики і продовжують пильнувати рибу в лунках.
«Для однієї особи безпечною є крига завтовшки 7 см. Якщо двоє та більше людей виходять на кригу, то товщина має сягати від 12 см. Крига білого кольору вважається не міцною, а вже синьо-зеленого — більш надійна», — каже надзвичайниця.
Що робити, якщо ви провалилися?
Якщо людина провалилась під кригу, потрібно згрупуватися й зібратися. Бо паніка – не найкращий порадник. Намагайтесь не занурюватися з головою під воду, а розкинути широко руки і поступовими, акуратними рухами вилазити на кригу, відштовхуючись і допомагаючи собі ногами.
Що робити, якщо хтось пішов під лід?
Якщо ви стали свідком занурення людини в крижану воду, ви маєте зрозуміти, чи можете допомогти. Якщо ви доросла, сильна людина, то краще піти на допомогу. Але перше й основне правило – це ваша власна безпека. Ви спочатку телефонуєте на 101 і повідомляєте про ситуацію, після чого вже йдете на порятунок. До людини, яка борсається, треба не йти по кризі, а намагатись підповзти, кинути мотузку або довгу гілку — і таким чином допомогти вибратися. Якщо ж ви розумієте, що ваших сил не вистачить, у жодному разі не ризикуйте власним життям. Чекайте на рятувальників! Ви можете вийти їм на зустріч і показати, як швидше дістатись місця, — радить Світлана Чередниченко.