Контрактне навчання в українських університетах подорожчає вже цього літа. Такі зміни передбачені постановою Кабміну №417, яка зобов’язує виші встановлювати мінімальну вартість навчання — не нижчу, ніж фактичні витрати держави на одного бюджетного студента. Детальніше розповість “Дніпро Оперативний” з посиланням на “Освіта.UA”.
Нововведення стосується понад 50 спеціальностей, які традиційно вважаються престижними та популярними серед вступників. Університети більше не зможуть самостійно занижувати вартість контракту — вона повинна відповідати державним витратам.
Серед спеціальностей, для яких встановлено граничну вартість:
- Гуманітарні науки та мистецтво: журналістика, філологія (крім україністики), дизайн, аудіовізуальне мистецтво;
- Соціальні науки: психологія, соціологія, міжнародні відносини, політологія, право, економіка, публічне управління;
- Бізнес і фінанси: менеджмент, маркетинг, облік, фінанси;
- ІТ і технічні напрямки: програмна інженерія, прикладна математика, комп’ютерні науки, архітектура, кібербезпека;
- Медицина: стоматологія, медицина, педіатрія, фармація, медсестринство;
- Сфера послуг: туризм, готельно-ресторанна справа;
- Транспорт: морський і внутрішній водний транспорт.
Університети мають встигнути до 19 травня
Навчальні заклади повинні оприлюднити нові ціни на навчання до 19 травня 2025 року, адже прийом заяв на вступ розпочнеться 19 липня. До цього часу абітурієнти мають отримати повну інформацію про вартість першого року навчання та загальну суму за увесь термін.
Це передбачено новим “Порядком формування мінімального розміру плати за навчання”, затвердженим Кабінетом Міністрів.
Чому ціни зростають
МОН пояснює: держава витрачає на одного бюджетника близько 55–56 тисяч гривень, а вартість контракту в багатьох університетах іноді становить лише 25 тисяч. Цю різницю фактично доводиться компенсувати державі, що шкодить якості освіти.
Нові правила покликані забезпечити університетам фінансову стабільність, зберегти професійних викладачів і покращити матеріально-технічну базу закладів.
Чи вплине це на кількість вступників у дніпровські виші — покаже найближча вступна кампанія.
Нагадаємо, раніше ми повідомляли про те, що оформити зміну або зняття місця проживання знову можна через “Дію”. А ще ми попереджали роботодавців про поглиблені перевірки.