З 1 січня 2023 року на українців чекає низка змін у різних сферах. Виплати й тарифи на комуналку поки що залишаться на рівні минулого року.
Мінімальна зарплата й прожитковий мінімум через повномасштабну війну в Україні залишаться такими ж, як і в грудні: мінімальна зарплата — 6700 грн, мінімальна пенсія за віком 2093 грн, прожитковий мінімум — 2589 грн.
Це не перший бюджет, у якому ці показники однакові в грудні і січні. Така сама ситуація була і до війни. Проте якщо у попередні роки впродовж 12 місяців ці мінімальні стандарти зростали, то у 2023 році через обмеженість державного бюджету розміри мінімальної зарплати і прожиткового мінімуму не зміняться.
Лише у березні планується індексація пенсій. Попередньо йдеться про підвищення на 5,4%.
З 1 січня будуть автоматично продовжені такі соціальні виплати та допомоги:
- на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування,
- на дітей, хворих на тяжкі захворювання,
- дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів,
- особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю;
- особам, які здійснюють догляд за особами з інвалідністю І та ІІ внаслідок психічного розладу;
- особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.
Також продовжено до 31 грудня 2023 року перехідний період для виплати щомісячних компенсаційних виплат непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку.
Тарифи на електроенергію, газ, тепло — під мораторієм
Ціна електроенергії для побутових споживачів з нового року і до кінця опалювального сезону, до 1 квітня, лишатиметься незмінною — 1,44 грн за кВт-год за умови споживання до 250 кВт-год на місяць. Для тих, хто споживає більше ніж 250 кВт-год на місяць, — 1,68 грн.
Щодо газу, теплопостачання та гарячої води, то до квітня 2023 року діятиме державний мораторій на підвищення цін на ці послуги і платити треба буде стільки ж, як і до нового року.
Водночас, ціни на електроенергію для кінцевих непобутових споживачів з 1 січня зростуть — в середньому на 15 коп., а для промислових енергомістких споживачів — на 4 коп. за кВт-год. Йдеться про підвищення тарифу на транспортування електрики магістральними мережами, яке становитиме близько 1,3-1,5% від вартості електроенергії для бізнесу.
Холодна вода
Комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, напередодні Нового року затвердила оновлені тарифи на постачання холодної води та на водовідведення. Тарифи мали зрости на 10-30% з 1 січня у більшості областей.
Проте за добу до Нового року з’явилася інформація, що відповідну постанову Нацкомісія відправила на доопрацювання.
«З’ясувалось, що у зв’язку з великою кількістю зауважень та пропозицій до проєкту рішень, тривалого їх обговорення, початку повітряної тривоги, рішення, які було запропоновано для голосування, члени комісії зрозуміли по-різному та, відповідно, голосували за різні проєкти», — заявив голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський.
На сайті комісії 31 грудня офіційної інформації про призупинення нових тарифів ще не було.
Безкоштовна заміна лампочок
З січня 2023 року кожен повнолітній громадянин України зможе безкоштовно отримати 5 світлодіодних LED-лампочок на заміну старих ламп розжарювання.
Це передбачено державною програмою, мета якої — знизити навантаження на енергетичну інфраструктуру.
Заміну 30 млн лампочок профінансує Європейський Союз.
З 1 січня набуває чинності законодавство, яке вимагає від продавців наявність платіжних терміналів (POS-терміналів) для безготівкових розрахунків з покупцями.
Але вимога про обов’язковість такого термінала стосується торговців у населених пунктах, де кількість населення становить понад 25 тисяч осіб. Якщо менше — є відстрочка до 1 січня 2024 року.
Окрім того, вимога про POS-термінали не поширюватиметься на ФОП — платників єдиного податку І групи, та тих, хто займається продажем з використанням торгових автоматів, виїзну чи виносну торгівлю, продаж власноруч вирощеної або відгодованої продукції.
З 1 січня 2023 року в Україні дозволять використання лише біорозкладних пакетів. Усі інші пластикові пакети — кульочки, «маєчки» тощо — товщиною менше ніж 50 мікрометрів заборонять. Товстіші пластикові пакети будуть дозволені, оскільки їх можна переробляти. Але покупцеві треба буде платити за них кілька гривень.
Мета закону — зменшити обсяги пластикового сміття в Україні, яка суттєво випереджає за цим показником країни Європи.
Зміни тарифів «Нової пошти» та «Укрпошти»
«Нова пошта» повідомила про підвищення тарифів на обслуговування.
Посилка вагою до 2 кг подорожчає на 10 грн і становитиме 70 грн, вагою до 10 кг стане дорожчою на 20 грн і становитиме 100 грн, до 30 кг — також на 20 грн і коштуватиме 140 грн. Пересилання документів обійдеться в 55 грн замість 40-45 грн минулого року.
Водночас «Укрпошта» повідомила, що з 1 січня на 75% знизить вартість експрес-доставок до Польщі. Швидкісна доставка передбачатиме, що пакунок до 1 кг коштуватиме 6 доларів США, посилка, що важить 10 кг — 8,85 долара США, до 20 кг — 12,5 долара.
Заміна старих гривень оновленими банкнотами
З 1 січня 2023 року Національний банк України почне поступово вилучати з обігу паперові гривневі банкноти номіналами 5, 10, 20 та 100 грн зразків 2003-2007 років. Їх замінять оновлені:
- обігові монети номіналами 5 та 10 грн зразка 2018 року;
- банкноти номіналами 20 та 100 грн нового покоління.