Вінниця першою в Україні будує «з нуля» потужні бомбосховища для шкіл та дитсадків

Це герметичні споруди, які можуть витримувати силу ракетного удару до 10 тонн

Всього в місті планується збудувати 12 протирадіаційних укриттів – шість у школах, ще стільки ж у дитсадках. Робота над спорудженням 10 укриттів уже розпочалась. Ще на два готується проєктна документація.

Бомбосховища споруджують прямо у дворі шкіл. Їх глибина залежить від рівня залягання ґрунтових вод.

Для будівництва укриттів обирали ті навчальні заклади, де немає можливості за технічними причинами обладнати найпростіші укриття. Там відсутні підвальні чи напівпідвальні приміщення.

Одним із перших почали будівництво укриття в ліцеї №30. Саме тут побували журналісти під час престуру, організованого Харківським пресклубом.

Протирадіаційне укриття має площу 900 м кв. Воно частково заглиблене, частково виходить на поверхню. Тут глибина ґрунтових вод – до 2 м. Споруда витримує навантаження до 10 тис. кг на м кв.

«Укриття збудоване з моноліту з додаванням засобів водовідведення. Зверху запаюємо мембраною. Потім ще буде обваловуватись шаром землі. А перед цим були довгі баталії з проєктантами, бо таких не було і немає. Потрібно було починати все спочатку, розбиратись в усіх умовах та завданнях, що потрібно для того, щоб воно почало повноцінно працювати», – розповідає директор департаменту капітального будівництва Вінницької міської ради Денис Мазуренко.

 В ліцеї навчається 1100 дітей у змішаному режимі. Укриттям для школярів, поки що, слугує харчоблок, який знаходиться у напівпідвальному цокольному приміщенні.

Протирадіаційне укриття розраховане на 850 осіб, з них 200 осіб – діти до 12 років.

Споруда має 6 великих кімнат, висота стелі – майже три метри. Є також аварійні виходи та вентиляційні шахти. Передбачені місця для прийому та зберігання їжі, забрудненого одягу, санвузли, електропостачання. Подбали також і про дітей з інклюзією. На одному із трьох виходів два підіймачі, є також спеціально обладнані санвузли для дітей з особливими освітніми потребами.

Укриття обладнані також спеціальними замками, котрі автоматично відмикаються після сигналу «Тривога». 

Кошти на спорудження укриттів виділені з міського бюджету. Вартість одного укриття – від 40 до 60 млн грн. Все залежить від складності виконання робіт.

Кошти, кажуть, для бюджету відчутні, проте безпека дітей важливіше.

Після війни приміщення теж планують використовувати.

«У школі, що знаходиться поруч є потреба у початковій школі. І ми плануємо після перемоги надбудувати тут школу, або перенести спортивну залу сюди. А там, де зараз спортзал добудувати класи», – розповідає Денис Мазуренко.

До речі, в декотрих ліцеях, де дозволяє глибина залягання ґрунтових вод, бомбосховища будуть прямо під шкільним стадіоном.

Роботи у всіх ліцеях планується завершити до 1 вересня. І тоді укриттями будуть обладнані всі школи Вінниці.

                                                                                                   Тетяна Верба

Новости Днепра