У Кривому Розі у ПК «Мистецький» вчора відкрили виставку, присвячену оборонцям Маріуполя. Саме 8 лютого 2022 року військовослужбовці в/ч 3011 Нацгвардії відбули на ротацію до Маріуполя. А вже наприкінці місяця почалося велике вторгнення. Оборона міста тривала 86 днів, 82 з яких українці бійці перебували в оточенні і показали взірцеві героїзм і самовідданість.
Портрети наших армійців створила художниця Вікторія Гріздак. Виставка є спільним проєктом родин захисників Маріуполя з в/ч 3011 НГУ, Центру «ЯМаріуполь» у Кривому Розі та Ради оборони міста. До експозиції увійшли портрети гвардійців, інсталяція підземного укриття та ящиків зі снарядами, ікона «Маріупольська Покрова», «Дерево пам’яті» на знак пошанування полеглих.
«В обличчях військових ми бачимо не тільки їхню мужність, а й пережиті ними історії, — пояснює у своєму листі-зверненні художниця Вікторія Гріздак. — Деякі з хлопців і досі перебувають у полоні, очікуючи на повернення додому. Через мистецтво ми можемо наблизитися до них, зрозуміти глибину їхніх поглядів та відчути силу духу. Ми пам’ятаємо кожного захисника і захисницю. Війна ще триває — і наша боротьба за перемогу має бути спільною разом з ними».
«3011 НГУ: Обличчя нескорених» — це дуже важливий для нашого міста проєкт, — переконаний голова Ради оборони Олександр Вілкул.
«86 діб гарнізон Маріуполя стримував навалу ворога, і нині ми згадуємо кожного, хто не повернувся до нас. Ця виставка – не лише про обличчя героїв, а про справжню історію нашого народу, про долю кожного з нас. Віримо, що ті, хто зараз у полоні, обов’язково повернуться, а ті, кого вже немає, навічно житимуть у наших серцях», — звернувся до присутніх О.Вілкул.
У цих малюнках — історія підрозділу частини 3011, який входив до складу Маріупольського гарнізону. У ньому служив і підполковник Сергій Кандиба. Авторка виставки присвятила Сергію експозицію. На відкриття завітала вдова полеглого захисника, пані Ольга:
«У частині 3011 мій чоловік відслужив 20 років, за плечима мав зразкову службу. Починав лейтенантом, потім став заступником командира з озброєння та техніки. 7 лютого разом із хлопцями виїхав на ротацію до Маріуполя, і це був останній день, коли я його бачила. На жаль, він загинув. Тіло Сергія побратими поховали на комбінаті Азовсталь під двома вишнями. Досі його могила там. Маю надію, що колись ми його повернемо».
На пам’ятному заході – і мати молодого бійця Олега Яцишина. Нацгвардійцю було всього 24 роки, коли він склав голову за нашу Батьківщину.
«Навіть після стількох років рана не загоюється, болить, — каже Наталія Яцишина. – Все, що мені залишилося від сина, – його орден «За мужність» посмертно. Мені так не вистачає синочка, його обіймів і лагідних слів. Я намагаюся все це компенсувати такими пам’ятними заходами, щоб наших Героїв не забували. І тих, хто віддав своє життя, і тих, хто досі в полоні».
Ця ротація була для частини 3011 найскладнішим періодом, адже охочих було дуже багато, — каже командир в/ч, полковник Володимир Бєлоусов.
«Між командирами батальйонів точилися суперечки: хто поїде? Ми сформували посилену ротно-тактичну групу , а 24 лютого вже почалася війна. Ми жоден день про наших хлопців не забували, були з ними на зв’язку», — згадує полковник про трагічні події оборони Маріуполя.
Маємо їх пам’ятати, шанувати цю велику самопожертву, гнати окупанта і повертати своє. Приходьте поглянути в очі тим, хто поклав за вас життя. Відвідати виставку можна до 28 лютого в ПК «Мистецький» з 10.00 до 17.00 щодня. Вхід вільний. Екскурсії за попереднім записом: +380 (96) 517-85-75; +380 (98) 576-73-06.