Від Ассізі до Кам’янського: як брати капуцини опинилися на берегах Дніпра

Здавалося б, яке може мати відношення місто Ассізі в італійській провінції Перуджа  і його знаменитий мешканець Франци́ск Ассі́зький, засновник Ордену францисканців, до Кам’янського? Виявляється, саме безпосереднє. Яким чином пов’язаний римо-католицький чернечий орден братів менших капуцинів з нашим містом? Виявляється, пов’язаний, і дуже тісно. Про це на засіданні краєзнавчого товариства, яке відбулося 14 березня у юнацькому відділі центральної бібліотеки ім. Шевченка, розповів брат Володимир, священник ордену братів менших капуцинів, вікарій парафії Святого Миколая РКЦ у Кам’янському. 

3

Хто такий Франци́ск Ассі́зький

Франциск Ассізький народився в 1182 році в сім’ї купця та торговця тканинами. Батько мріяв, щоб його син теж став купцем. Франциск добре вчився, був обізнаною та освіченою людиною. Був учасником війни Ассізі з Перуджою, в якій його місто програло. Франциск потрапив у полон, де ледве не загтнув. Брав участь у першому христовому поході. А у віці 24 років пережив глибоке навернення, став провадити вбоге життя і повів за собою чимало охочих жити, як він. Помер у 1226 році. Похований у місті Ассізі у Базиліці святого Франциска.

Канонізований 16 липня 1228 року Римським Папою Григорієм IX. Вшановується як святий у римо-католицькій, греко-католицькій, англіканській, лютеранській та старокатолицькій церквах.
Вважається одним із найшанованіших релігійних діячів в історії людства. Покровитель тварин, навколишнього середовища, екологів, акторів, незрячих, торговців, безбілетників.

Орден францисканців

Саме Франциск Ассізький заснував у 13-му ст. орден францисканців (точніше кажучи, Орден Братів Менших). Він написав для нього короткий устав, який був затверджений Папою Римським. Орден Братів Менших  швидко розростався. Ще за життя засновника францисканці вже перебували у різних місцях Італії, а окрім цього у Святій Землі, Франції, Німеччині, Угорщині. До Польщі перші францисканці прибули з Чехії і в 1237 році створили свій перший монастир у Кракові.
Перший монастир Ордену Братів Менших Капуцинів в Україні було засновано у Львові в 1709 році. До кінця XVІІI ст. на території сьогоднішньої України постало 16 монастирів, які належали до Польської Провінції Капуцинів.
На сьогоднішній день Брати Капуцини працюють в таких дієцезіях (церковна адміністративно-територіальна одиниця під керівництвом єпископа) України: Львівській, Київсько-Житомирській, Кам’янець-Подільській, Харківсько-Запорізькій, і у Мукачівській греко-католицькій Єпархії, на територіях яких знаходяться 8 монастирів: у Вінниці, Дніпрі, Кам’янському, Києві, Красилові, Львові, Старокостянтинові та Ужгороді.

Брати-капуцини у Дніпрі і Кам’янському

У Дніпрі і Кам’янському (тоді ще Дніпродзержинську) брати-капуцини з’явилися у 1999 році. Саме тоді, влітку 1999 року у відповідь на прохання колишнього настоятеля парафій м. Дніпродзержинська і Дніпропетровська, брати-капуцини прийняли ці дві парафії, таким чином долучаючи ще два монастирі вже на території центральної України. Так що нинішній рік – ювілейний для капуцинів  з Кам’янського.

Розміщуються капуцини у костелі св.Миколая, який був збудований у 1895-1897 роках. За часи радянської влади пережив чимало потрясінь. У 1928 році костел було відібрано в католиків, а майно вивезено. Настоятеля костелу розстріляли.  У радянські часи в костелі розміщувалися клуб, збірний пункт військкомату, конюшня (під час гітлерівської окупації), призовний пункт військкомату, філія університету марксизму-ленінізму, планетарій, морська школа ДОСААФ, майстерні художнього фонду, склад фірми “Меблі”, кооперативи, спортивно-технічні секції ДОСААФ. В 1991 році у костелі було відновлено богослужіння. А у 1997 році, до 100-річчя з відкриття костелу, він був повністю відреставрований. 6 грудня 1997 року костел освятив єпископ Станіслав Падевський. З 1999 року настоятель костелу — чернець-капуцин Блажей Суска.

До речі, звідки пішла назва «капуцини»? За словами брата Володимира, це слово пішло від гострокутного капюшона на рясі, яку носять монахи. До речі, до сьогоднішнього дня капуцини відрізняються від інших Братів Менших своєю зовнішністю: рясою з гострокутним каптуром і бородою, яку багато хто з них носить.

Як працює костел Святого Миколая

Брат Володимир, священник ордену братів менших капуцинів, служить вікарієм парафії Святого Миколая РКЦ у Кам’янському.  Живе при костелі, у спеціально відведеному приміщенні.

Сьогодні у Кам’янському, за словами брата Володимира, налічується 150 парафіян. Це більше, ніж у Дніпрі – там їх 140. Костел, який вміщує 15 прихожан, працює так:

7.30 – рання молитва
8.30 – служба
13-13.30 – денна молитва
17.00 – вечірня молитва.

Раніше, за словами брата Володимира, при костелі не було бібліотеки. Сьогодні вона є, проте невелика. В Україні, на жаль, видавнича база слабка. Проте вони все ж намагаються закупати релігійні книжки на українській мові, користуються тим, що видають греко-католики. Без бібліотеки, без спеціальної літератури  не виховаєш добрих священників, проповідників.

Як годиться у католицькому храмі, в костелі є орган. Правда, не класичний, а електричний. Грає на ньому пані Генрієтта.

ДОВІДКА

Брат Володимир (Процько). Народився у Кривому Розі. В 1994 році закінчив Дніпровський державний університет (біологічний факультет). До цього часу, за його словами, був нехрещеним і взагалі не сподівався бути священником. Аж поки у 1995 році не познайомився з братами-капуцинами.У 1996 році відбулося його греко-католицьке хрещення.  Закінчив Краківську вищу духовну семінарію. Працював у багатьох монастирях – польських і українських. Зараз працює у Кам’янському костелі Святого Миколая. Каже, що у планах не було їхати в Кам’янське – збирався у Кривий Ріг. Проте доля розпорядилася саме так. Тому буде віддавати усі свої сили, щоб впроваджувати слово Боже.
До речі, по словам брата Володимира – костел Святого Миколая – перший католицький храм. Який він побачив вперше в житті.

Новости Днепра