Театр абсурду чи законна вимога? За зберігання дров без документів українці можуть отримати від 5 до 7 років позбавлення волі.
За новий закон Верховна Рада проголосувала 10 жовтня. Якщо він почне діяти, то правопорушниками можуть стати ледь не всі мешканці українських сіл.
«Наприклад, дві особи, подружжя, зберігають дрова на суму понад 30 000 гривень, не мають документів, де вони ці дрова купили. Кримінальна відповідальність передбачена від п’яти до семи років. Навіть якщо цих дров менше ніж на 30 000 гривень — це адміністративна відповідальність, там теж передбачені штрафи, якщо, наприклад, ви зберігаєте один стовбур, одне дерево, один якийсь пеньок — ця деревина має мати документи, де ви її взяли. До 100% жителів, які проживають в сільській місцевості, вони будуть особами, яких слід би було притягти», — пояснює адвокат Олексій Кінебас.
Вулиці та занедбані двори у північних селах, зокрема, Чернігівщини заросли чагарниками. Загалом саме клен американський може бути потенційними дровами для місцевих жителів. Але, тепер за це можна сісти. 85-річна жителька села Ларинівки Ніна Шик документів на зберігання дров не має.
«Хлопці привезли, десь вони заготовили, по кущах полазили, я їм гроші віддала і поїхали. А якщо хочуть з документами, то хай держава возить нам дрова, я й документи буду зберігати», — каже жінка.
За словами Олексія Кінебаса, все залежить від того, скільки коштує пошкоджена деревина та за яких обставин її вирубали. Якщо знищення дерев та чагарників буде кваліфіковано як таке, що спричинило значні наслідки під час воєнного стану, то людина може отримати суворіше покарання.
«Такі люди отримають від семи до 10 років. Для прикладу, за ненавмисне вбивство можна отримати від п’яти до восьми років максимум», — зазначив Кінебас.
Законопроєкт 9665, який викликав стільки нарікань, передбачає посилення відповідальності за зберігання, перевезення або збут дров без документів про їхнє походження.
За новими нормами порушникам загрожує:
— штраф від 34 тис. грн за зберігання дров, якщо їх вартість оцінюють до 30 тис. грн;
— від 5 до 7 років позбавлення волі, якщо вартість деревини більш як 30 тис. грн;
Законопроект також пропонує штрафувати громадян навіть за невеликі обсяги деревини – від 1 куб. м, якщо вони не мають документів, які підтверджують походження. Як йдеться в пояснювальній записці, цим мають запобігти незаконній вирубці деревини і знищенню лісів у країні.
Закон вже прийнято та підписано головою Верховної Ради, тому залишився лише один підпис президента.
В Україні сподіваються, що здоровий глузд переможе і на документ таки накладуть вето. Поки ж, з притаманним їм гумором, співвітчизники викладають на цю тему дотепні меми та відео в TikTok.
Але добре сміється той, хто сміється останнім.
Джерело — УНІАН.