В Україні хочуть знести «хрущовки» та панельні будинки: дніпровський адвокат розповів про “підводні камені”

В Україні хочуть знести "хрущовки" та панельні будинки: дніпровський адвокат розповів про “підводні камені” Чи планують в Україні зносити всі “хрущовки”

Софія Скорик

В Україні хочуть знести старі “хрущовки” та панельні будинки. Відповідний законопроєкт №6458 підтримали у першому читанні та рекомендували до голосування у другому. В такий спосіб в Україні хочуть позбутися аварійних або непридатних до життя будинків. 

Проте панікувати не варто. Адвокат із Дніпра Станіслав Ліфлянчик пояснив Інформатору, що зносити всі “хрущовки” не збираються. Мова йде лише про ті будинки, які знаходяться в занедбаному стані. Там, де відсутнє водопостачання та туалети. 

“Я думаю, тут в більшості випадків буде цікавити ось таке житло забудовників. Адже воно вже не відповідає сучасним умовам, і вони знаходяться в зоні ризику”, — наголосив Станіслав. 

 

Вирішуватиме, які будинки чи квартали необхідно знести або реконструювати, міськрада. Втім, вона має повідомити про це мешканців будинку та провести голосування. Оскільки це колективна власність, без їхньої згоди неможливо провести реконструкцію чи знести будівлю. 

“Якщо, наприклад, в такий квартал заходить забудовник, він повинен спочатку збудувати будинок, в який будуть заселятись люди. Далі запропонувати цим людям переїхати до цього будинку або отримати грошову компенсацію. Якщо людина приймає таке рішення, то вже після цього він має право зносити цей будинок”, — зазначив адвокат. 

Зазначимо, що голосування відбувається квадратними метрами, а не кількістю мешканців. Тобто береться загальна площа будинку і рахується, скільки квадратних метрів від загальної площі прийняли рішення “за”. Необхідний мінімум для ухвалення рішення — 75%, решта 25% вже не матимуть значення. 

На яке житло може розраховувати людина?

Закон пише, що людина має отримати житло рівноцінне тому, що вона мала. Оцінки оселі робляться відповідно до певних секторів міста. Тобто це повинно бути приблизно у цьому ж самому районі. 

“Однак людина має право вибрати квартиру в іншому місці або будинок. Або вона візьме просто компенсацію грошима і купить квартиру там, де вона хоче. Але це вона вже буде домовлятися з забудовником. Найголовніше, щоб її влаштовувала ця компенсація і вона прийняла рішення на підставі цього”, — зазначив Станіслав Ліфлянчик. 

В якому випадку людині надають тимчасове житло, а в якому постійне? 

Якщо будинок, де ви мешкали будуть зносити, вам повинні надати нову квартиру чи грошову компенсацію. Якщо мова йде про реконструкцію, то тут вам мають надати тимчасове житло на час виконання робіт. Потім вас мають переселити назад. 

Які є підводні камені?

Наразі цей закон в Україні не діє. Проте, за словами адвоката, тут можуть бути «підводні камені» — зловживання з боку забудовників. Наприклад, коли вони заселяють будинки якимись, скажемо, безхатьками. І вони влаштовують там неможливі умови для життя сусідам. Так забудовник намагається витравити з будинку людей, а після — зносить їхні будинки. 

“Такі (випадки — ред.) є. І я не виключаю, що згідно з цим законом також будуть викупатись квартири за якісь невеликі гроші, заселяти там непотріб різний, і вони будуть голосувати так, як треба буде забудовнику”, — акцентував Станіслав Ліфлянчик. 

Як захистите своє житло від забудовників? 

Щоб ваше житло не визнали непридатним до існування, необхідно займатися обслуговуванням свого будинку та прибудинкової території. Як ви це буде робити — обираєте самі: ОСББ чи приватна компанія. 

“Ви повинні зрозуміти, що радянського союзу більше немає, і більше ніхто не зобов’язаний піклуватись про ваш багатоквартирний будинок, окрім вас. Ніхто не буде мити вам під’їзди, ніхто не буде красити, ніхто не буде вікна та крівлю міняти. Ви повинні все це робити самостійно”, — зазначив адвокат. 

За словами Станіслава, якщо ваш будинок знаходитиметься в повному порядку, його неможливо буде визнати аварійними. Проте, якщо комісія признає його таким, можна буде звернутися до поліції чи оскаржити це рішення в суді. 

Допомога адвоката 

Якщо вам потрібна юридична допомога у вирішенні низки питань чи консультація, ви завжди можете звернутися до спеціаліста своєї справи Станіслава Ліфлянчика. Наразі він безкоштовно допомагає всім нашим Захисникам оформити необхідні документи для отримання УБД та грошей на лікування та протезування.

Раніше ми писали, що адвокат із Дніпра розповів, як рідним загиблих та зниклих військових отримати виплати. Писали ми й про те, хто підпадає під цільову мобілізацію. Також читайте, чи можуть в Україні вручати повістки на блокпості, в магазині чи на зупинці.

Джерело

Новости Днепра