В Рівненському обласному госпіталі працює перша в Україні майстерня крісел колісних

  

А ще пацієнти тут малюють, ліплять з глини, рибалять та їздять на футбол

Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни розпочав свою роботу ще в 1936 році. Тоді це був госпіталь для польських офіцерів. З того часу додавалось по одному корпусу і на сьогодні маємо потужний медичний заклад, який надає спеціалізовану реабілітаційну допомогу воїнам після важких черепно-мозкових травм та спинного мозку.
Він розмістився в затишному тихому місці на площі 12 га. Тут розгорнуто 240 ліжок, на 100 з яких вже надається високоспеціалізована реабілітаційна допомога при спінальних травмах. В чотирьох великих корпусах розміщені відділення реанімації, хірургії, неврології, терапії та фізична реабілітаційна медицина.

— Перших пацієнтів, учасників АТО розпочали приймати ще у 2014 році. З того часу потихеньку перепрофільовувались на важкі черепно-мозкові та спінальні травми. Як такої реабілітації не було. Всі навчались – ми в пацієнтів, пацієнти нам підказували як і що, – розповідає начальник госпіталю Андрій Бурачик.

Перше відділення реабілітації та нейротравми відкрили у 2018 році, де почали приймати пацієнтів з наслідками від важких черепно-мозкових та спінальних травм. А далі для комфортного перебування маломобільних пацієнтів адаптували всі інші відділення. Всі чотири корпуси з’єднали переходами, облаштували широкі сучасні ліфти. Є басейн, реабілітаційні зали з новітнім обладнанням.

              Працювали медики з усього світу

       Велику допомогу госпіталю надала Всесвітня організація охорони здоров’я. Вони направляли до медичного закладу спеціалістів чи не з усього світу.

— З понад 10 країн світу вахтовим методом у нас працювали їхні спеціалісти, навчали наших лікарів та допомагали пацієнтам в лікуванні та реабілітації. Це Канада, Австралія, Швеція, Норвегія, Італія. На сьогодні продовжуємо з ними співпрацю. Вони допомагали нам у створенні відділення реабілітації такого, як це є у них, – говорить начальник госпіталю.

За кошти ВООЗ в госпіталі створено першу в Україні майстерню крісел колісних. Закуплено 200 візків, котрі зберігаються на складі.

У майстерні підбирають для пацієнта крісло колісне, вчать користуватись візком. Для цього створено умови максимально наближені до тих, з якими він може зіштовхнутись на вулиці. Після опанування необхідними навичками, пацієнт може їхати з візочком додому.

На території госпіталю 41 будиночок котеджного типу.

— Котеджі – це як етап реабілітації. Коли пацієнт поступає до нас у важкому стані, то спочатку проходить реабілітацію в стаціонарних відділеннях, а потім переводимо в будиночок і там до них можуть приїхати на вихідні родичі, побути разом. З ними займається психолог, навчає родину, як вдома поводитись, як спілкуватись з такими травмами.

Велику увагу в госпіталі приділяють психологічній реабілітації бійців. Тут працює 9 психологів, бійці ліплять з глини, малюють, їздять на футбол та рибалку і навіть висипають з бурштину. Останнє – це рівненський ексклюзив.

 

76-річний  Богдан Бойко народився та проживає в Америці. Щороку він приїздить до госпіталю, аби допомогти бійцям стати на ноги. 

 

Відкриють відділення стовбурових клітин та використовуватимуть віртуальну реальність

На території госпіталю ведеться активне будівництво нового корпусу. Медичний колектив показав, що вони можуть надавати кваліфіковану допомогу військовим з важкими травмами, тому було прийнято рішення на державному рівні будувати новий корпус. Це буде п’ятиповерхова будівля, де надаватимуть увесь спектр медичних послуг – від приймально-діагностичного відділення до реабілітації.

Плануються також застосування найновітніших технологій при лікуванні важких черепно-мозкових травм, стану після інсульту, травм хребта – зокрема, стовбурових клітин.

— На сьогодні вивчено та доведено, що використання стовбурових клітин може допомогти в такій ситуації. Там буде дороге сучасне обладнання з віртуальною реальністю.

Фінансується будівництво державою, але з донорських коштів, які дають в Україну та за підтримки ВООЗ і місцевої влади. Кошторисна вартість – 1 млрд 300 млн грн. Потужність госпіталю збільшиться на 100 стаціонарних ліжок та 250 на зміну амбулаторних пацієнтів. Завершити будівництво планується навесні 2025 року.

Також планується будівництво вертолітного майданчика для оперативної доставки поранених захисників.

Довідково

По спінальній травмі в Україні лише формуються реабілітаційні відділення. За проєктом МОЗ та ВООЗ таких буде 4 заклади – Київ (50 ліжок), Львів (50 ліжок), Дніпро (50 ліжок) та Рівне (100 ліжок)

До речі

Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни став навчальною базою для реабілітологів з інших регіонів. Навчання проводять експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я.
                                                                                           

                                                                                                        Тетяна Верба

Поїздка на Рівненщину організована Харківським пресклубом в рамках престуру «Громади Рівненщини в умовах воєнного стану. Виклики та досягнення».

Новости Днепра