Експонати виставки – матеріали групової творчої роботи спільноти «Ми – Бердянськ»
Виставка має назву: «З кожною моєю згадкою про дім, його стіни стають міцнішими».
Вона про насильницьку депортацію українських дітей окупантами, руйнування об’єктів інфраструктури та культурної спадщини росіянами в Україні, катастрофічну шкоду для природи від російської агресії.
У відкритті виставки взяли участь автори творів – представники спільноти «Ми – Бердянськ» та мешканці окупованого Бердянська, котрі зараз проживають в Павлограді.
— Всі матеріали про людей, які пережили окупацію. Бердянськ – перше місто в Україні, яке вийшло на мирні мітинги проти окупантів. Ми цим пишаємось і це відобразили в мистецтві. Окупація – це психологічне насилля. Мистецтво допомагало вистояти, – розповідає Дарина Литвиченко, представниця спільноти «Ми – Бердянськ».
На тепер вона проживає в Павлограді та продовжує займатись викладацькою діяльністю в Бердянському педагогічному університеті. Цей заклад є внутрішньо переміщеним до Запоріжжя.
Ще один учасник виставки Дмитро, теж є мешканцем Бердянська, він теж викладач Бердянського педагогічного університету, за фахом історик. В окупованому Бердянську він прожив пів року.
— Це складний період для кожного бердянця, період боротьби з ворогом. Це страшно, страшно виходити на мітинг, коли повсюди біля тебе стоять озброєні люди і ми не знаємо, що вони будуть робити наступної миті з нами. А скоріш за все, нічого хорошого. Мітинги – це була найбільша сила, котру ми могли застосувати. Хотілось коктейлі Молотова, але ми розуміли, що на таку агресію буде агресивна відповідь. Потім ці мирні мітинги почали розганяти, людей по тюрмах, або вивозили в Донецьк, в Крим, до росії. Це те, що я бачив. Я історик, і певні події міг проаналізувати . Це не було схоже на те, що було в окупації під час Другої світової війни. Це щось інше. Це дуже страшно. Можна провести такі паралелі – русня боїться виходити на мітинги десь там у своїй мирній країні, а ми тут виходимо в окупації. Наберіться сили. Адже вам це зробити простіше.
Виставка триватиме до 15 лютого.
Такі виставки проходять в різних містах України.