25 листопада День памʼяті жертв голодоморів в Україні
Павлоградські активісти у цей день поклали квіти до пам’ятного знаку жертв голодоморів. А потім зібрались в ліцеї №1 міста. Там облаштована кімната, де зібрані експонати – свідчення страшних подій 1932-1933 років.
Заснував кімнату-музей ще у 2009 році вчитель історії ліцею Олександр Лагно. Це друга шкільна кімната-музей в області та єдина в Павлограді. Більшість експонатів зібрані самим викладачем, або ж його колишніми учнями.
Олександр Лагно розповів про голодомор в Україні та нашому регіоні, підкріплюючи сказане відповідними витягами з архівів, фотографіями, документами. Каже, що такі екскурсії проводить частенько з учнями. Адже вони мають знати правду про цю страшну сторінку історії, про геноцид українців.
Присутні також поділились історіями своїх рідних, котрі пережили ті страшні роки.
На Дніпропетровщині найбільше від голоду постраждали шість сіл, котрі не виконали план збору врожаю. Їх занесли на так звану «чорну дошку» та ізолювали від зовнішнього світу.
На першому місці у цьому списку було село Вербки, Павлоградського району. Завозити сюди продовольчі товари було заборонено. В село направили каральний загін. В людей забирали все – зерно, овочі, скотину.
Довідково
Як було встановлено дослідниками і визнано на офіційному рівні, кількість жертв Голодомору становить близько 4 мільйонів. Натомість заступник голови Міжнародної асоціації дослідників Голодомору-геноциду представив велике дослідження «Геноцид українців 1932–1933 років за матеріалами досудових розслідувань», відповідно до якого кількість жертв Голодомору становить 10,5 мільйонів осіб.