Маріуполь, ми тебе пам’ятаємо! З 24 серпня містами України мандрує фотовиставка, присвячена форпосту Східної України. Спочатку її світлини побачили мешканці Києва, Дніпра та Львова, потім — інших українських міст. Сьогодні – Кривого Рогу.
Експозиція відкрилась у центрі «ЯМаріуполь». Ініціював виставку департамент культури Маріупольської міської ради за підтримки центру переселенців «Я Маріуполь», — розповідає координаторка з культурних проєктів центру Олександра Браницька.
«Ця виставка – можливість показати, як саме ми обирали незалежність. Саме 14 червня 2014 року Маріуполь був визволений від російських окупантів. Ви можете побачити фото, як відзначали маріупольці День незалежності, День міста, проводили парад, присвячений Дню звільнення міста від російської навали. На виставці також представлені банери захисників Маріуполя з Кривого Рогу, які захищали та боронили наше місто разом з нашими хлопцями. На виставці зібрані кращі фото найкращих маріупольських фотомайстрів», — говорить пані Олександра.
Родом з Маріуполя, але 30-ть років, як криворожанка — Вікторія. Жінка приїхала до нашого міста після закінчення вузу, тут склалася її родина, кар’єра.
«Прийшла на цю виставку, бо Маріуполь моє рідне місто. Де мій дім, мої батьки. Моя мама застала всю цю блокаду. Тому для мене ця виставка – спогади із сльозами на очах, всередині все тремтить. Сподіваємось що Маріуполь таки буде звільнено», — каже жінка
8 числа на свою першу ротацію до Маріуполя виїхав військовий Віталій Андрющенко.
«Відчуття російського вторгнення не було. Коли виїздили з Кривого Рогу, навіть уявити не могли, що таке станеться. Наші ЗМІ приблизно з 15 лютого почали писати про ймовірний наступ росіян, але ми не вірили. 22 числа, коли знаходився у морпорту, ясно побачив, як російські кораблі почали наближатися до міста. 24 лютого, коли заступив на пост о 4-й ранку, у бінокль я побачив перші прильоти у завод Ілліча. Спостерігав «вихід» з кораблів і «прихід» по комбінату», — згадує військовий.
З міста Віталій вийшов у другій колоні полонених 19 травня. Додому повернувся 7 березня торік.
Юна маріупольчанка Ганна не може надивитися на рідне місто. На світлинах її Маріуполь — мирний, квітучий, радісний. Як колись в реальному житті.
«24 лютого ми прокинулись від сирени. Мерщій втекли до родичів, у підвалі яких сиділи більше місяця – без води, їжі, світла. Було дуже холодно. У мене все всередині тоді стискалося. Здавалось, що всі мої плани зруйновані, все в моєму житті закінчилось», — не може стримати сліз дівчинка. – Але коли переїхали до Кривого Рогу, все стало нормально. Знайшла собі друзів і почалося нормальне життя».
Маріуполь живе, допоки живі маріупольці. Форпост Східної України залишається символом незламності та боротьби за незалежність. Його сталеве серце продовжує битися і чекати на повернення синьо-жовтого прапора.
Виставка в центру «Я Маріуполь Кривий Ріг» триватиме до 18 вересня, з 8-ї до 18-ї години. Далі на неї чекатимуть в Кропивницькому.