Природний заказник «Візирка» постраждав від підпалів. Чимала територія навколо кар’єру, з чиєїсь лихої руки, перетворилась на згарище. Випалена земля – сумне видовище для тих, хто цінує й береже унікальність криворізького ландшафту. «Візирка» — це й природна пам’ятка, й улюблене місце відпочинку, і магніт для туристів.
«Це об’єкт природного заповідного фонду міста. Його створювали для збереження цінного ландшафту, рідкісних видів флори і фауни, — нагадує Дар’я Шихова, начальниця відділу з охорони навколишнього середовища міського управління екології. — Охоронні зобов’язання покладені на Інгулецький ГЗК. Відповідно до Закону України про природозаповідний фонд, біля заказника заборонено розведення вогнищ, випалювання сухої рослинності та її залишків. Самовільне випалювання рослинності – не лише пряме порушення законодавства, а й велика шкода екосистемі. Гине все живе, зменшується біологічне розмаїття».
За самовільне випалювання передбачена адміністративна відповідальність, накладення штрафів від трьох до шести тисяч гривень. Якщо підпал вчинено в межах території природно-заповідного фонду — від 6 до 12 тисяч. Сам заказник уцілів, проте підпал міг спричинити знищення диких рослин і малих тварин. Тим часом місцеві припускають, що хтось таким чином прагне збільшити площу поля під соняхи на наступний рік.
«Ми звертаємось до громадян з проханням дотримуватись правил пожежної безпеки, берегти своє здоров’я та природу», — закликає криворіжців екологиня.
Довідково. У заказнику росте близько сотні видів рослин, притаманних степовій зоні. Є й чимало рідкісних видів, занесених до Червоної книги. Найбільша цінність Візирки — дикорослі види трав’янистих рослин, які панують на відвалах. Тут квітнуть шавлія сухостепова, костриця валійська, деревій звичайний, полин австрійський, молочай степовий, кульбаба. Ростуть маслинка вузьколиста, дикі груші та яблуні, акація, клен, тополя й ясен, терен степовий, шипшина, глід, срібляста ковила. Візирку вважають своїм домом 27 видів птахів: яструби, сови, дятли, синиці, фазани. Заповідна фауна багата на лисиць, ласок, зайців, їжаків, мишей та диких кабанів.