27 жовтня відзначаємо День української писемності та мови. За час свого існування українська пережила не менше пів тисячі циркулярів та указів, постанов і ухвал, розпоряджень та наказів про заборону. Але вона вистояла! І сьогодні, маючи безпрецедентну підтримку за всі роки новітньої історії незалежності, пішла у свій вирішальний контрнаступ. Говорячи українською, ми наближаємо нашу Перемогу. «Врятуймо мову, і мова врятує нас», — казав Юрій Іллєнко.
Як українці будуть відзначати?
Платформа Strichka, в межах кампанії «Українська – мова вільних», запустила квести для українців у всьому світі. З 23 жовтня на платформі діють спеціальні квести, де учасники можуть виконувати завдання: розповісти про улюблені українські слова, декламувати літературні твори, створити меми, відтворити українські пісні та навчити іноземців базових українських фраз. Бали нараховують автоматично. Детальніше — тут.
До Дня української писемності та мови СловОпис оголошує конкурс «Змотивуй перейти на українську!». Деталі — тут.
Долучайтеся до проєкту «Тиждень української мови у Вікіпедії». Детальніше про участь можна дізнатись тут
Дослідження про українську мову на ринку праці показало цікаві тенденції. Української мови на ринку праці стає дедалі більше, тоді як російська майже відсутня у текстах резюме та вакансій. Якщо в жовтні 2022 року українською було складено 84% вакансій, то у жовтні 2023 — вже 95%. У вересні 2024 року платформа з працевлаштування зафіксувала 97% україномовних пропозицій роботи. Детальніше — тут.
Кривий Ріг активно долучається до збереження та розвитку української мови. У міських бібліотеках працюють 23 мовні клуби «Спілкуймось українською», де кожен охочий може покращити свої мовні навички та познайомитися з цікавими людьми. А міський освітній портал пропонує безкоштовні онлайн-курси «Говорімо українською правильно», які допоможуть опанувати тонкощі рідної мови.
Факти про нашу мову за кордоном:
У провідних музеях Бельгії та Німеччини зʼявилися аудіогіди українською мовою.
У бразильській Куритибі урочисто відкрили оновлену Площу України.
У молдавських Бєльцях для дітей-біженців відкриють класи з українською мовою.
Ще одна «українська книжкова поличка» з’явилася в Португалії.
На Франкфуртському книжковому ярмарку презентували українську книгу “Майстерня брехні” про вплив російської дезінформації на світ.
Українську мову можна буде обрати на шкільних іспитах у Польщі.
Художник — Нікіта Тітов