Після зупинки Україною транзиту російського газу, у розпал опалювального сезону наша держава розпочала імпортування блакитного палива. Наприкінці січня у НАК «Нафтогаз» заявили, що законтрактували перші 100 млн кубів, але не виключено, що знадобиться вдесятеро більше – близько мільярда кубів.
“Може виникнути певна технічна проблема. “Нафтогаз”, на жаль, не закачав достатньо палива у підземні сховища. Тому у середині лютого можуть бути труднощі з підтриманням тиску у системі. Але, думаю, цю проблему можна буде вирішити за рахунок додатково імпорту”, — казав на початку січня директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
Але експерти енергоринку стверджують, що на даний момент сховища заповнені лише на 10%. Це критично малі показники.
«Торік такий показник був уже під кінець березня, по суті, на завершення опалювального сезону. Але зараз лише лютий, і ще незрозуміло, яка буде погода, чи не вдарять морози. ТЕС працюють на газі», — каже голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко. — Влітку тодішній керівник «Нафтогазу» Олексій Чернишов заявляв, що імпортний газ цього опалювального сезону не знадобиться, бо нам вистачить ресурсу власного видобутку. Але, очевидно, оцінки Чернишова виявилися надто оптимістичними».
Спілки споживачів комунальних послуг припускає, що у Нафтогазі, можливо, використовують «схеми».
«Україна змушена закуповувати газ на піку ціни. Якщо ще влітку можна було придбати газ за 300 доларів за тисячу кубів, то зараз котирування на європейській біржі підскочили до 570 доларів. Тобто ціна питання — близько 600 млн доларів», — каже Попенко.
На думку фахівців з енергоринку, це може змусити Нафтогаз увімкнути режим економії: «прикручувати» бізнес, знижувати температуру в багатоквартирних будинках, відключати бюджетників тощо. Тож поки що питання, чи вистачить газу до кінця опалювального сезону, залишається відкритим.