Європейський Союз засудив вироки, винесені окупантами в Криму стосовно українських журналістів, зокрема Владислава Єсипенка, Ірини Данилович та Асана Ахтемова, та закликав до «негайного звільнення всіх незаконно затриманих». Владислав Єсипенко — ув’язнений фрілансер із Кривого Рогу, який працював на медіа «Крим.Реалії» і висвітлював життя півострова під російською окупацією.
На засіданні Ради ООН з прав людини на звільненні бранців наполягала пані посол та постійна представниця Швеції при міжнародних організаціях у Женеві Ганна Ярдфельт.
Всі командири, виконавці та співучасники скоєння військових злочинів та інших найбільш тяжких злочинів, а також особи, які порушують міжнародне право, зокрема міжнародне право в галузі прав людини та міжнародне гуманітарне право, будуть притягнуті до відповідальності. Ми вітаємо початок розслідування прокурором Міжнародного кримінального суду ситуації в Україні після звернення держав-учасниць МКС, включно з усіма державами-членами ЄС, – заявила вона.
Нагадаємо, торік 16 лютого так званий Сімферопольський «суд» ухвалив вирок в’язню Кремля, криворізькому журналісту Владиславу Єсипенку.18 серпня російський суд пом’якшив вирок до 5 років колонії загального режиму та штрафу 110 тисяч рублів.
Фрілансер працював із проєктами «Крим.Реалії» та «Радіо Свобода». Він висвітлював звичайні соціальні проблеми жителів Криму та життя кримських татар після окупації півострова. 10 березня 2021 року російська ФСБ затримала Єсипенка в Криму. Безпосередньо перед затриманням він відвідував захід на честь Тараса Шевченка в Сімферополі. Журналіста безпідставно звинуватили у шпигунстві та незаконному виготовленні вогнепальної зброї. Криворіжець майже рік провів у слідчому ізоляторі, а в лютому 2022 року його визнали винним і засудили до 6 років позбавлення волі. До засудження журналіста катували електричним струмом, чинили на нього психологічний тиск і погрожували смертю.
У квітні 2022 року нашого земляка нагородили премією PEN/Barbey Freedom to Write («Свобода писати») від PEN America. Нагороду заснували в 2016 році спеціально для авторів, які були ув’язнені за свою роботу. Відзнаку журналіста отримала його дружина Катерина Єсипенко.