Чи є докази?
Цьогоріч депутати міської ради Павлограда прийняли рішення про те, що син імператриці Катерини II не має ніякого стосунку до назви міста. Мовляв, немає ніяких доказів, документів і бути не може. І все…. крапка. А звідси слідує, що Павлоград названий на честь апостола Павла. І нехай буде так. День міста відтепер будемо відзначати 12 липня. Постановили і затвердили…
Проте, на офіційному сайті міської ради є (принаймні донедавна був) офіційний базовий документ громади – Паспорт міста. Цей документ обговорювали, узгоджували кожне слово, затверджували теж депутати міської ради.
Читаємо перший розділ документа — ІСТОРИЧНА ДОВІДКА ПРО МІСТО ПАВЛОГРАД
На початку 1770 року відставний запорожець, військовий старшина Матвій Хижняк збудував зимівник,
від якого пішли Матвіївські хутори, а далі слобода Матвіївка. Хижняк розпланував розташування слободи, виділив місце для церкви з дзвіницею, школою та шпиталем, призначив вулиці та місця для побудови будинків слобожан і запросив сімейний та осідлий народ селитися в слободі та влаштовуватись будинками і садибами.
22 січня 1784 року за іменним указом Катерини Другої “Про розпорядження та налагодження Катеринославської губернії” Павлоград, названий на честь Павла, сина Катерини ІІ, одержав статус повітового міста і став центром Катеринославського намісництва.
Депутати самі придумали цю історичну довідку, чи керувались відповідними документами? Помітьте, що ні про якого апостола Павла у цьому документі не згадується.
Опираючись на дослідження історії виникнення міста, Інститут національної пам’яті зробив висновок про те, що назва міста таки має стосунок до імперського минулого. І Павло Петрович (спадкоємець імператриці) відіграв тут ключову роль. Щоправда, Громадська Рада при Павлоградському міськвиконкомі назвала думку істориків з інституту Національної пам’яті неправильною та маніпулятивною. Хоча з такою думкою згодні не всі члени Громадської Ради.