2025 рік принесе українцям чимало змін у багатьох сферах. Передусім, набудуть чинності зміни в Податковому законодавстві. Також очікуються поступове підвищення пенсій та зміни виплат для ВПО. Що чекає на українців у новому році, нам розтлумачила юристка ТРК «Рудана» Зоя Ліфшиць.
Податки
Закон про підвищення податків для фізичних осіб-підприємців був підписаний президентом торік восени. Але набув чинності лише з першого дня 2025 року. Для ФОП 1-ї і 2-ї груп військовий збір тепер становитиме 5%, для ФОП 3-ї групи розмір податку не змінився. ЄСВ так і залишився 22% від прибутку. Він залежить від суми мінімальної зарплати, але у відсотковому значенні 22% так і залишилося.
За словами юристки, таке підвищення — непопулярна міра. І вона суттєво вплине на розвиток малого та середнього бізнесу в країні. Для громадян, які є найманими працівниками, можливо, це не буде надто відчутно. Але на рівень закриття ФОПів однозначно вплине. Станом на 31 грудня 2024 року, було 30% заяв щодо закриття ФОПів через великі податки. До чого це призведе далі, можна здогадатися.
У 2025-му році продовжиться виплата допомоги ВПО. Зокрема, тим, хто перебуває у складних життєвих обставинах.
Зарплати, пенсії
Зарплати залишаються на тому ж рівні, ставки судового збору не зростають. Розмір прожиткового мінімуму на цей рік буде на рівні торішнього. Це 8 тисяч гривень мінімальної зарплати при прожитковому мінімумі 2 900 гривень. У цьому році будуть зміни для педагогів. Від 1-го січня щомісяця вчителі будуть отримувати надбавку до заробітної плати у 1300 гривень. З нового навчального року ця сума збільшиться.
Зміниться форма проведення НМТ (національного мультипредметного тесту). Його цьогоріч планують провести у формі комп’ютерного тестування.
У 2025 році в Україні пообіцяли індексацію пенсій. Розмір підвищення поки не відомий, він залежатиме від кількох показників: рівня інфляції в Україні за підсумками року та середнього рівня росту заробітних плат, з яких сплачують ЄСВ. За різними прогнозами, можуть індексувати від 10% до 17%.
Субсидії
Правила надання субсидій будуть збережені. Вони нараховуватимуться до кінця опалювального сезону. При цьому посилиться контроль за наданням достовірної інформації для її отримання. Наприклад, якщо субсидіант отримав у спадок нерухомість і не повідомив соціальні служби, — це вже порушення. Це будуть перевіряти, тому що люди думають, якщо їм подарували, то про це не треба казати. У разі таких дарунків, субсидію або не призначать, або ж треба буде її повертати в судовому порядку. До того ж, за приховування інформації може бути порушена карна справа.
Здорожчання
Значно підвищили свої тарифи мобільні оператори країни. Змінюються тарифи і на підприємстві Укрпошта. В цілому, вони зростуть на 40 грн. Зростає акциз на тютюнові вироби, тож вони здорожчають.
З 1 січня остаточно ліквідують МСЕК (медико-соціальні експертні комісії). Також вводиться оплата від пацієнта для медпослуг, які не покриваються Програмою гарантування безоплатних послуг. Додатково за такі послуги вводиться оплата, якщо у пацієнта не укладена жодна декларація з сімейним лікарем. Тоді всі послуги для такого пацієнта є платними, і це не буде корупцією, як зазвичай прийнято в нашому суспільстві.
Мобілізація
Зміни є в деяких питаннях мобілізації. Зокрема, в університетах буде запроваджена базова загальновійськова підготовка. А замість строкової служби, буде базова військова. До 4-го лютого громадяни, які раніше були визнані обмежено придатними до служби, мають пройти повторний медогляд.
Тарифи на комірне
У переліку змін є місце й для позитиву. До завершення поточного опалювального сезону тарифи на електроенергію, газ та опалення обіцяють не змінювати.