Український бізнесмен Ігор Коломойський остаточно програв судовий спір, у якому намагався повернути собі українське громадянство. Верховний суд ухвалив рішення, що підтверджує законність президентського указу від 18 липня 2022 року, згідно з яким олігарх втратив громадянство України.
Про це, як повідомило видання The Persona 27 квітня, стало відомо з матеріалів судового реєстру.
Під час розгляду справи Ігор Коломойський намагався довести, що завжди проживав в Україні й не висловлював наміру відмовлятися від українського громадянства. Він наголошував, що відповідно до статті 25 Конституції України, громадянина не можна позбавити громадянства проти його волі. Своїм основним аргументом Ігор Коломойський вважав факт постійного проживання на території України після її незалежності, а також активну участь у суспільно-політичному житті держави.
Втім, сам бізнесмен не заперечував, що ще з 1995 року став громадянином Ізраїлю. Він намагався обґрунтувати, що на момент набуття ізраїльського громадянства Конституція України ще не була ухвалена, а тому цей факт, на його думку, не міг бути використаний як підстава для втрати українського громадянства. Крім того, позивач вказував на чинний Закон «Про громадянство України», який базується на принципі єдиного громадянства, проте не містить прямої заборони на множинне громадянство.
Також у суді Коломойський стверджував, що ще з 2014 року представники української влади знали про його іноземне громадянство, оскільки тодішній в.о. президента Олександр Турчинов призначив його головою Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Проте, як зауважив бізнесмен, жодних юридичних дій щодо його статусу громадянина протягом тривалого періоду не вживалося.
Однак офіційна позиція Офісу президента, яка була подана до суду, свідчила, що указ про припинення громадянства відповідав чинному законодавству та був виданий у межах конституційних повноважень глави держави. Зокрема, наголошувалося, що після змін до законодавства у 2001 році, Коломойський мав юридичну можливість припинити ізраїльське громадянство, однак протягом понад двох десятиліть таких дій не вчинив.
Суд також узяв до уваги інформацію, отриману від правоохоронних органів Ізраїлю. Так, 14 липня 2022 року Міністерство громадської безпеки та Поліція Ізраїлю підтвердили, що Коломойський є громадянином цієї держави. Цей факт став підставою для подальших дій з боку Служби безпеки України, яка надіслала відповідні документи до Комісії з питань громадянства при Президентові України. 18 липня того ж року комісія внесла Володимиру Зеленському подання з пропозицією про припинення українського громадянства бізнесмена, що було реалізовано в указі.
Окремо Верховний суд проаналізував ситуацію, що мала місце ще в 1998 році. Тоді Коломойський звернувся із заявою щодо видачі або заміни паспорта громадянина України. У заповненому документі він зазначив, що ніколи не перебував у громадянстві іншої держави, тим самим не вказавши факт наявності ізраїльського паспорта. Суд розцінив це як недостовірне декларування, що суперечить закону.
Феміда дійшла висновку, що, маючи протягом 25 років можливість відмовитися від іноземного громадянства, Коломойський не скористався своїм правом. Таким чином, він усвідомлено продовжував перебувати у двох громадянствах, знаючи, що в українському законодавстві передбачені правові наслідки такої ситуації.