Сьогодні – Міжнародний день голокосту ромів

«Калі траш». 2 серпня міжнародна спільнота вшановує Міжнародний день голокосту ромів. Єдиною «провиною» цих людей була належність до ромської національності. «Калі траш» в перекладі означає «чорний жах».

Сьогодні — 80-ті роковини жахливого злочину проти людяності, який забрав життя сотень тисяч ромів.

 

Саме в ніч з 2 на 3 серпня 1944 року в нацистському таборі смерті  Аушвіц — Біркенау на території сучасної Польщі нацисти вбили понад 4000 ромських в’язнів.

 

За роки Другої світової війни нацисти  вивезли з окупованих країн і закатували в концтаборах від 600 тисяч до  1,5 мільйона представників ромської національності. Велика кількість ромів була знищена й у таборах примусової праці та місцях кочування.

 

На території України найбільш численних втрат зазнали роми, які мешкали в Києві. Вони ж стали  одними з перших жертв Бабиного Яру. У вересні 1941 року тут були розстріляні п’ять ромських таборів, більшість яких складали літні люди, жінки та діти. За свідками очевидців, на страту люди їхали з піснями та в традиційному яскравому вбранні.

 

Меморіальний знак «Ромська кибитка» нині став символом невмираючої пам‘яті  розстріляних жертв  Бабиного Яру. Автором пам‘ятника, у вигляді прошитої  кулеметною чергою кибитки, став український архітектор, академік Анатолій Ігнащенко.

 

Загалом під час Другої світової війни на території України розстріляли близько 20 тисяч ромів.

 

«Бабин Яр – це жахіття для циган. Вони гинули, навіть не знаючи, за що їх вбивають» – це слова ромської письменниці Рані Романі. 

 

Й нині — від початку повномасштабної війни, роми на рівні з усіма українцями протистоять російському агресору, займаються волонтерською та гуманітарною діяльністю.

 

Зараз, як ніколи важлива єдність та згуртованість українського народу, аби здолати ворога, вистояти й перемогти.

 

Пам’ятаємо. Єднаємося. Переможемо!

Джерело

Новости Днепра