Влада має зупинити підвищення тарифів державних компаній-монополістів, інакше не уникнути зменшення виробництва та масових звільнень, — вважає генеральний директор компанії «АрселорМіттал Кривий Ріг» Мауро Лонгобардо.
«Усі компанії, які транспортують енергію, зокрема газ, підвищили свої тарифи. Витрати на водопостачання також зросли. Зараз ми обговорюємо підвищення тарифів на перевезення «Укрзалізниці» на 37%. Логістика залишається дорогою. Ще одна проблема – вугілля, яке після зупинки шахти у Покровську доведеться імпортувати, і це знову-таки більша вартість доставки. Наша компанія, як остання частина ланцюга, поглинає всі ці моменти. І не може перенести ці додаткові витрати на ціну, яка формується на світовому ринку», – пояснив керівник АМКР на офіційному сайті GMK.Сenter.
При цьому він підкреслив, що більшість проблем не пов’язані безпосередньо з війною. Тому владі слід діяти невідкладно. Якщо ж не докласти зусиль з коригування тарифів, українська промисловість ввійде у кризу, і тоді не уникнути важких соціальних наслідків.
«Так, минулий рік був кращим, ніж 2023. Ми почали з роботи однієї доменної печі. З другого кварталу перейшли на дві доменні печі. І фактично два квартали у нас було досить високе завантаження чинних потужностей. Ми намагалися вийти на максимум, попри нестачу деяких ресурсів, в основному, людей. Але це все одно було на 50% менше, ніж у довоєнний період. Але коли ми зіткнулися з високими цінами на енергоносії і зі слабкістю ринку, ми зупинили одну з доменних печей в 4-му кварталі, замість того, щоб експлуатувати обидві протягом повних 9 місяців. Таким чином, ми виробили 1,65 мільйона тонн сталі і 0,7 мільйона тонн товарного чавуну, в основному на експорт до США», — розповів Лонгобардо.
Основним чинником зростання виробництва у 2024 році був експорт. Підприємство закінчило рік з 7,8 мільйона тонн, оскільки ринок в Китаї ослаб і ціни пішли вниз. Прогноз цін на 2025 рік — не найкращий.
«Україні потрібна системна економічна та промислова політика, — переконаний керівник АМКР, — бо якщо ми проживемо 5 років після війни без змін, ми все одно не зможемо конкурувати. Електроенергію можна здешевити, розвиваючи атомну генерацію, для якої є вся інфраструктура. Газ також може бути дешевшим. Ми купуємо газ в ЄС, тому платимо за нього більше, ніж європейські компанії, бо мусимо платити за транспортування. Україна багата на енергоресурси, розумно стимулювати інвестиції в їхню розробку. Це вигідно як для промислових компаній, так і для всієї економіки країни».
Дешева енергія – це той ключ, який привабить інвесторів в Україну для промислового розвитку, як відбувається в інших країнах.
«Я не бачу нікого на вищому рівні, хто б справді думав про це, — каже Лонгобардо. — Якщо політика продовжиться, ми будемо змушені скорочувати персонал. Навіть наші поточні результати будуть нестійкими. Це вплине на розмір потужностей, встановлених у країні. Тому що місцеве виробництво має бути найбільш конкурентоспроможним на внутрішньому ринку через логістичні переваги. Але експорт буде втрачено».
Повне інтерв’ю Мауро Лонгобардо — на GMK.Сenter.