Раніше пишались, а тепер цураються…
Під час позачергового пленарного засідання депутатів міської ради мер міста Анатолій Вершина заявив, що подали адміністративний позов до суду на Український інститут національної пам’яті, бо вважають, що Павлоград безпідставно занесено до переліку назв міст, що підлягають деколонізації. У позові міститься вимога негайно прибрати Павлоград із цього переліку.
— Є список. Хто включив туди Павлоград і на якій підставі? Ми не можемо отримати відповідь більше року від Інституту національної пам’яті. Спочатку з’являється список населених пунктів, потім з’являється експертна комісія. Зараз дають такі цікаві відповіді, кажуть – та ми ні до чого, ми дорадчий орган. Хто в цьому дорадчому органі включив Павлоград у списки по деколонізації? Якби були підтвердження, що це місто названо на честь якогось там «наслєдніка». Нема взагалі історичних підтверджень, що воно названо на честь когось. Я особисто вважаю, що наше місто названо на честь апостола Павла. Рішенням міської ради ми перенесли День міста. На сьогодні це 29 червня. Ми вважаємо, що Інститут національної пам’яті діяв непрофесійно та з порушенням відповідних процедур. Тому ми підготували від міської ради адміністративний позов на Інститут національної пам’яті. Ми вимагаємо виключити Павлоград із такого списку. Нема офіційного підтвердження, що місто названо на честь сина імператриці. Ми проводили опитування – 90% мешканців міста проти перейменування. Ну є окрема думка декотрих жителів міста. Але це так, одиничні випадки. Якби більшість жителів сказали, що потрібно перейменувати, то я зобов’язаний виконати волю більшості людей.
Проте, якщо, як каже міський голова, дійсно немає ну геть ніяких доказів того, що Павлоград названий на честь сина імператриці, то як тоді можна пояснити наступне.
До 2023 року на офіційному сайті міської ради був розміщений базовий документ міста – паспорт Павлограда. Цей важливий документ приймають депутати міської ради та затверджує міський голова. Читаємо перший розділ цього серйозного документа – Історична довідка.
Ця довідка підписана науковим співробітником музею Людмилою Губарєвою та тодішньою директоркою музею Тетяною Ведмідь за результатами опрацювання архівних документів в Санкт-Петербурзі ще до війни.
І в депутатів та міського голови донедавна не виникало сумнівів в істинності цих досліджень. То хіба це не є однією з основних підстав для включення назви міста до списку, що підлягають деколонізації? І хоча цей документ зараз уже вилучений із офіційного сайту. Але ж сліди його перебування там залишаються. Та і скриншоти, як то кажуть, не горять.
Окрім того, є висновки фахових істориків, котрі увійшли до складу експертної комісії УІНП, про те, що назва міста Павлоград пов’язана з реалізацією російської імперської політики.
Що з цього приводу думають в Українському інституті національної пам’яті? Чи були підстави для внесення Павлограда у список, що підпадають під Закон про деколонізацію?
Богдан Короленко, співробітник Інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук
— Перше з чого варто почати – це чому Павлоградська міська рада до осені 2023 року пишалась походженням назви міста Павлограда від «спадкоємця російського престолу Павла»?. А потім, коли набув чинності Закон України про деколонізацію топонімії, прибрали всю цю інформацію. Головне питання, яке мешканці мають задавати міській владі та депутатам – як так сталось, що в паспорті міста є довідка про те, що місто названо на честь спадкоємця імператриці, підписи там стоять, голосували, затверджували. Як так сталось, що голосували за одне, а тепер кажете, що це все вигадки Інституту національної пам’яті. Але чогось міський голова старанно обходить це питання. Зрозуміло чому. Бо це зводить нанівець всі намагання міської влади викреслити цей факт з історії міста. Адже відповідна довідка розміщувалася на офіційному сайті. Підготовлена Павлоградським музеєм, тобто підконтрольною Павлоградській міській раді комунальною установою. А може диверсанти чи хакери розмістили цю довідку..? Місцева влада сама ж затвердила і розмістила. Зрештою, є фаховий висновок Експертної комісії з питань визначення належності об’єктів до символіки російської імперської політики. До складу комісії входять доктори наук, історики та мовознавці. Про цей фаховий висновок Павлоградська міська рада знає, вона отримала його від Інституту в офіційному порядку. Цей фаховий висновок розміщений на офіційному сайті УІНП. Він є у відкритому доступі й будь-хто може ознайомитись з ним. Які були підстави для такого рішення? Найперше – це Закон. Насправді ця метушня місцевої влади з намаганням щось прибрати, щось демонтувати і всім розказати, що назва міста на честь апостола Павла, це все не серйозно. Є Закон, який вимагає перейменування назв, які містять російську імперську символіку. А підготовлена нашвидкуруч Павлоградською міською радою «спростувальна» інформація не витримує жодної критики.
Ще один аргумент міського голови – 90% мешканців міста проти перейменування згідно з опитуванням.
З цього приводу Богдан Короленко роз’яснює, що Закон не передбачає голосування «за» чи «проти» перейменування населеного пункту, назва якого містить символіку російської імперської політики. Голосування мешканців мало б проводитись лише за ті чи інші варіанти нової назви міста. Варіант «перейменувати» Павлоград на Павлоград взагалі не мав розглядатися, оскільки не корелюється з вимогами законодавства. Отже, громадське обговорення було проводено з явними маніпуляціями.
Що дасть позов Павлоградської міської ради?
— Україна правова держава, відтак Павлоградська міська рада має законне право звертатись до суду. Щойно Інститут отримає у встановленому порядку відповідну ухвалу, підготує для суду свою позицію.
Щодо звинувачень на адресу Українського інституту національної пам’яті щодо «перевищення повноважень». Які перевищення повноважень? В статті 6 Закону чітко прописано повноваження УІНП – центрального органу виконавчої влади, який реалізує політику відновлення та збереження національної пам’яті Українського народу. Саме він надає роз’яснення та рекомендації щодо реалізації деколонізаційного Закону. Жодних підстав переглядати фаховий висновок немає. Міська рада неодноразово зверталась із зверненнями, на які Інститут надав вичерпну інформацію.
Інститут національної пам’яті діє у відповідності з Конституцією України, в межах та в порядку, визначеному чинним законодавством. Рішення Інституту приймались виключно відповідно чинного законодавства і зокрема Закону України про деколонізацію. Можливо це затягне час. Ми знаємо, що перейменування 5 міст буде розглядатися окремими постановами. Тут немає нічого нового та оригінального. Щодо перейменування цих 5 населених пунктів є позитивне рішення профільного комітету ВР. Відтак всі назви, які містять символіку імперської політики, будуть перейменовані.
Отже, ніякі намагання міської влади перекрутити історію, заперечувати очевидні факти, зносити пам’ятники, переносити День міста не допоможуть. Павлоград таки буде перейменовано. І ми позбудемось імперського минулого. Ну ми ж не хочемо, що ніші «добрі» сусіди вважали Павлоград – містом «с русской историей», як це було в окупованих містах, зокрема білборди з таким написом можна було побачити у Херсоні.До речі
Проєкти постанов про перейменування п’яти міст уже зареєстровано у ВР
Про це повідомляє депутат Верховної, голова підкомітету з питань деколонізації Ради Роман Лозинський на своїй сторінці у Facebook.