Сезон змій: що мають знати дніпряни, аби вберегти себе

Сезон змій

З настанням теплих днів в Україні активізувалися плазуни, серед яких є й отруйні змії. Які види можуть зустріти місцеві мешканці, як їх відрізнити від безпечних змій та що категорично не можна робити при укусі змії розповість «Дніпро Оперативний».

Як зазначили в Міністерстві охорони здоров’я, в Україні мешкає три види отруйних змій, яких варто остерігатися:

  1. Гадюка звичайна – найпоширеніший отруйний вид в Україні. Її можна зустріти у Карпатах, Поліссі, а також подекуди в лісостеповій зоні. Має характерну зигзагоподібну смугу на спині.
    Гадюка звичайна
  2. Гадюка степова – рідкісна змія, занесена до Червоної книги України. Вона мешкає переважно в степовій зоні, особливо в заповідниках півдня країни. Також має зигзагоподібний малюнок.
    Гадюка степова
  3. Гадюка Нікольського – майже чорна на вигляд, мешкає переважно на північному сході України у лісостеповій зоні. Цей вид теж занесений до Червоної книги.
    Гадюка Нікольського

Зауважимо, що отрута цих змій у більшості випадків не становить загрози для життя дорослої здорової людини. Водночас вона може бути небезпечною для дітей, людей із хронічними захворюваннями або схильністю до алергії. 

Як відрізнити безпечних змій від гадюк?

Варто пам’ятати, що більшість змій не становлять загрози для здоров’я людини. Зазвичай вони уникають контакту та намагаються відповзти. Ось декілька ознак, які допоможуть зрозуміти, якого саме плазуна ви побачили:

  1. Зигзагоподібна смуга – головна ознака гадюк. У безпечних змій, як правило, такого малюнка немає.
  2. Колір – гадюки часто мають сірий, коричневий або темний відтінок, а безпечні змії можуть бути різноманітними за кольором, зокрема зелений, жовтий чи червоний.
  3. Голова – гадюка має характерну трикутну голову, яка є значно ширшою за тіло. Багато безпечних змій мають голову, яка плавно переходить в шию, не виділяється різко.

Переважна частина змій, які можна побачити на території Дніпра та області — уж та полоз. Ніяку небезпеку для людини вони не становлять, тому ловити їх та вбивати не варто. 

Спіймали полоза

Як знизити ризик укусу?

  • Якщо плануєте відпочинок на природі, подбайте про безпечний одяг. Обирайте високі черевики та довгі штани з цупкої тканини, заправлені у взуття.
  • Будьте уважні: не сідайте на каміння, колоди чи траву, не перевіривши місце палицею. Уникайте високої трави та густих заростей.
  • У разі зустрічі зі змією не панікуйте. Не намагайтеся її прогнати, не робіть різких рухів – зачекайте, поки вона сама відповзе.

Перша допомога при укусі змії

  • Залишайтеся спокійними й допоможіть постраждалому зручно розташуватися, та попросіть його не рухатися.
  • Звільніть уражене місце від взуття, одягу чи прикрас.
  • Зафіксуйте кінцівку в піднятому положенні, обробіть місце укусу антисептиком.
  • Накладіть легку пов’язку, яка злегка тисне.
  • Якщо є змога, дайте постраждалому 1–2 таблетки протиалергійного засобу.
  • Якомога швидше зверніться до найближчого медичного закладу.

Чого робити категорично не можна

  • Не висмоктуйте отруту – це може спричинити алергію або набряк.
  • Не накладайте джгут – це може викликати некроз тканин.
  • Не припікайте рану – це не допоможе, а лише погіршить ситуацію.
  • Не давайте постраждалому алкоголь – він прискорює кровообіг і розносить отруту швидше.

Пам’ятайте: дотримання простих правил безпеки на природі допоможе уникнути небезпечних ситуацій та зберегти здоров’я.

Нагадаємо, раніше ми розповідали про те, чи безпечно під час активізації змій прогулюватися на природі. Також журналісти ІА «Дніпро Оперативний» дізнавалися в експертів, де найчастіше можна зустріти змій на Дніпропетровщині та чому не варто їх вбивати. Детальніше — у нашому сюжеті:

Окрім цього, на нашому сайті можна дізнатися, як проходитиме НМТ 2025.

Джерело

Новости Днепра