Презентували перший том «Книги пам‘яті воїнів Кривого Рогу, загиблих за Україну»

Імена полеглих Героїв назавжди в наших серцях, а відтепер —  на сторінках «Книги пам‘яті воїнів Кривого Рогу, загиблих за Україну», — О.Вілкул.

У Кривому Розі презентували перший том «Книги пам‘яті». У ньому – життєпис та бойовий шлях 162 земляків, які стали на захист рідної землі,  віддали своє життя, захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України під час проведення АТО/ООС у 2014-2022 роках.

 

В планах – друк   наступних томів, над другою книгою — період 2022 року повномасштабної війни — робота вже почалася.

 

Книга створена за ініціативи та сприяння Ради оборони міста та особисто Олександра Вілкула.

 

Участь у знаковій події взяли родини загиблих воїнів, військовослужбовці, керівництво міста, депутати міської ради, представники закладів освіти й культури. 

 

 «Ми маємо розуміти, що тримаємо в руках не просто книгу. Це історія, яку ні ми, ні майбутні покоління не маємо права забути. Кожне слово у ній сповнене поваги, любові та пам‘яті до воїнів. Вона — про героїчні подвиги, мужність, відвагу, самовідданість, жертовність криворіжців, які стали на захист Батьківщини,  показали всім приклад честі, гідності та справжньої любові до України», — наголосив, звертаючись до земляків, голова Ради оборони міста Олександр Вілкул.

 

Ці сторінки ми створювали разом. Науковці, волонтери, але найголовніші — матері, дружини, діти Героїв. У книзі не тільки біографічні відомості про народження, навчання, роботу, бойовий шлях та обставини загибелі військових. Зібрано спогади родин, друзів, побратимів, колег. Розповіді про мрії, прагнення, добрі справи полеглих воїнів, — підкреслив О.Вілкул. 

 

Але війна триває і загиблих Героїв з кожним днем стає все більше. У місті вже розпочали роботу над  другим томом «Книги пам‘яті». До нього увійдуть імена криворіжців, які взяли до рук зброю  у 2022 році, коли розпочалося повномасштабне вторгнення. 

 

«Хочу запевнити – «КНИГУ ПАМ’ЯТІ» отримає кожна родина загиблого Героя, військові частини, бібліотеки, освітні заклади та музеї міста. Наш святий обов’язок – зберегти пам’ять про Героїв, передати її прийдешнім поколінням. Аби кожен учень, кожен криворіжець знав та поважав тих, чиї імена закарбовані у Книзі. Я звертаюсь до родин полеглих воїнів – рідне місто поряд. І ви завжди можете розраховувати на щиру турботу, підтримку і дієву допомогу. А також звертаюсь до всіх криворіжців: Коли будете гортати ці сторінки — торкніться  імен долонями. Коли побачите вулицю з меморіальною дошкою — зупиніться. Коли почуєте слова «ветеран» або «родина загиблого» — запропонуйте допомогу. Бо герої не вмирають. Вони живуть, поки ми пам’ятаємо їхній подвиг», — звернувся до містян очільник Ради.

Над книгою працювали наукові співробітники міського історико-краєзнавчого музею, члени ГО «Набат Кривий Ріг», волонтери.

 

Отримавши Книгу, не стримувала емоцій мати полеглого воїна Костянтина Нечепуренка — Валентина.

 

«Мій старший син  загинув, виходячи  з Іловайська в 2014 році. Він служив у 40-му батальйоні «Кривбас». Йому тепер назавжди 37 років.  Ця книга надважлива для моїх дітей,  внуків і правнука, якому вже 10 років. Шкода тільки, що не дочекалась онуків від Кості. Мій син будував плани, збирався одружитися, не судилося. Ця книга – світла пам‘ять усім хлопцям», — плаче згорьована жінка.

 

«Я дякую матерям, які виховали справжніх патріотів. Слова гімну «Душу  й тіло ми положим за нашу свободу», не просто слова, а зміст життя. Ці хлопці віддали найдорожче, що у них було. І тим самим ми виграли час. У 2014 році ми не дали можливості поширитися сепаратизму, агресії на захід нашої країни. Тоді ми звільнили більшу частину Донецької і Луганської області. За цей час  ми встигли  розбудувати ЗСУ для того, щоб у 2022 році достойно зустріти ворога і дати йому відсіч. І весь світ сьогодні знає, що найпотужніша і найхоробріша  армія  — наша, наші Збройні сили», — зазначив депутат міської ради, полковник Нацгвардії Олександр Пискун.

 

 

 «Книга складається з поіменного списку та біографічних даних загиблих (померлих) криворіжців, які брали участь у російсько-українській війні та віддали своє життя, захищаючи незалежність, суверенитет та територіальну цілісність України під час проведення АТО, ООС в Донецькій та Луганській областях з 2014 по 2022 роки. У книзі представлено життєписи загиблих або померлих військовослужбовців ЗСУ, Нацгвардії України та добровольчих підрозділів», — розповідає старший науковий співробітник, заслужений працівник культури України Олександр Мельник.

 

 

Кривий Ріг пам’ятає своїх Героїв не лише у книгах. Їхніми  іменами названі вулиці міста. Першим в Україні пам’ятником, присвяченим полеглим воїнам АТО, став монумент, встановлений у 2016 році в Тернівському районі. Зведено пам’ятник загиблим воїнам у Металургійному. У 2019 році відкрито Меморіальний комплекс на честь воїнів бригади та 40-го окремого мотопіхотного батальйону «Кривбас» на території 17-ї окремої танкової бригади ім. Костя Пестушка. З 2022 року на Алеї Слави Центрального кладовища височіє «Козацький хрест». З 2014 року у Кривому Розі відкривають  меморіальні дошки. На даний час увічнено пам’ять 917 захисників.

 

 

Джерело

Новости Днепра