Півтора року від руйнації Каховської ГЕС: як вижив Кривий Ріг і що робити з ГЕС?

Від руйнування росіянами Каховської ГЕС минуло півтора року. Брак води після того, як припинило існування водосховище, відчутний і досі. Підрив греблі завдав Україні збитків на 14 мільярдів доларів, — озвучила міністерка захисту довкілля і природних ресурсів України Світлана Гринчук.

Збитки і наслідки екоциду, здійсненого росією

 

Збитки сягають до 10 мільярдів гривень щороку. Гендиректор «Укргідроенерго» Ігор Сирота уточнює, що ця сума не остаточна, адже не включає шкоду аграрному сектору та промисловості. В інтерв’ю Радіо Свобода посадовець заявив, що остаточна сума  буде відома після того, як підрахують втрати аграрного та промислового секторів. За його даними, ці сектори Херсонщини втратили до 94% води, а Дніпропетровщина – до 70%.

 

Були втрачені 64 тисячі гектарів лісів. У зоні затоплення після руйнування греблі опинилися 80 населених пунктів – переважно на окупованому росією лівобережжі Херсонщини. За інформацією Міноборони України, внаслідок катастрофи загинули щонайменше 32 людини, 28 людей постраждали і ще 39 – зникли безвісти. Утім, цей підрахунок приблизний, бо українські рятувальники не могли працювати у зоні російської окупації.

 

Кривий Ріг гідно впорався з викликом

Забезпечення стабільного водопостачання стало неабияким серйозним викликом для Кривого Рогу. Місто пережило масований ракетний удар по Карачунівській дамбі, а згодом окупанти підірвали Каховську ГЕС. Зруйнована ворогом дамба утримувала близько 18 мільярдів кубометрів води. Дві третини споживачів нашого міста отримували дніпровську воду з Каховки через Південне водосховище. Без води у червні залишилися сотні тисяч мешканців Кривого Рогу та Криворізького району.

 

Криворіжці перейшли на режим суворої економії води, були розроблені графіки подачі, під заборону потрапив полив садово-городних ділянок. Промислові підприємства до мінімуму скоротили своє споживання. Завдяки збудованому водоводу, кілька місяців Кривий Ріг отримував воду з КРЕСу. У липні 2023 року в Кривому Розі вперше подали воду через новий водогін до водосховища «Південне». 

 

Але нереальні завдання стимулювали рішучі дії і виважені рішення. Над проблемою працювала потужна команда. Консолідація міської і державної влади дала змогу втілити унікальні проєкти і технології в побудові нового магістрального водогону. 19 вересня у Кривому Розі зняли всі обмеження щодо водопостачання. Місто вистояло і тепер працює над покращенням якості питної води.

 

Що робити з Каховською ГЕС?

 

Паралельно з ідеєю відбудувати Каховську ГЕС, в експертному середовищі дискутуються й інші варіанти. Наприклад, поставити на дні Каховської ГЕС сонячні панелі. Еколог Олексій Василюк вважає: якщо сонячними панелями встелити лише 1% дна водосховища, то вони зможуть повністю компенсувати потужність колишньої ГЕС. Також висловлюють ідеї збудувати плавучі ГЕС у річищі Дніпра або висадити плантації енергетичної верби. Головний зміст дискусії, на думку еколога, чи варто знищувати молодий ліс на місці колишнього водосховища і намагатися відновити усе, що було до руйнації, чи адаптуватися під нові реалії та новий господарський устрій.

 

Джерело — ТРК Рудана, Радіо Свобода.

Джерело

Новости Днепра