Світло Аврори. 10 жовтня у Кривому Розі та інших куточках України спостерігали цікаве природне явище — північне сяйво. Воно викликало не лише подив і замилування, але й безліч запитань. Відколи це у нашому місті небо оперізують яскраво-малинові промені?
Походження цього рідкісного видива нам фахово роз’яснила доцентка кафедри фізики та методики навчання КДПУ Світлана Мальченко:
«Північне сяйво, яке ми можемо спостерігати на Землі, це явище, коли небо світиться так гарно, цікаво й заворожливо. Це на Сонці відбуваються активні утворення — і вилітає речовина. Електрони дістаються Землі, і під дією її магнітного поля починають гальмувати. Зазвичай це явище поширене на полюсах, бо там магнітне поле найпотужніше. Зараз Сонце достатньо активне і речовини досить багато, тому в наших широтах ми теж спостерігаємо таке призупинення електронів. Коли ж вони зупиняються, то взаємодіють з молекулами повітря – киснем, азотом – і відбувається розсіювання світла. Кольори світіння можуть бути і зеленим, і білим, і рожевим. У Кривому Розі небо було червоного кольору, бо така специфіка атмосфери — широкий шар».
За словами науковиці, така активність Сонця повторюється раз на 11 років. Коли Сонце повертається тим боком, де активність більша, ці частинки випромінюються і долітають до Землі. Чому ж ми почали спостерігати це явище в Кривому Розі саме зараз? Світлана Леонідівна пояснює просто: бо ми частіше почали дивитись на небо, обмінюватись інформацією, використовувати ґаджети. Направду, полярне сяйво спостерігають у різних точках Землі. Але тепер ми не просто його бачимо, а й активно ділимось, знімаємо, поширюємо.
Повсюдно натрапляючи на інформацію про «магнітні бурі», ми спитали пані доцентку, чи не пов’язані вони з полярним сяйвом?
«Так, ми звикли називати активний період Сонця «магнітними бурями». Це те ж саме випромінювання, яке спричинює незначні зміни магнітного поля Землі і впливає на деяких метеочутливих людей із судинними захворюваннями. Ці явища співставні, але не кожна магнітна буря буде супроводжуватись полярним сяйвом. І на відміну від магнітних бур, сяйво не впливає на наш фізіологічний стан, а лише вражає емоційно», — запевнила пані Світлана.