Отримати грошову допомогу в разі бойового поранення: яка сума та чи є труднощі

Отримати грошову допомогу в разі бойового поранення: яка сума та чи є труднощі Юрист розповів, тонкощі оформлення одноразової допомоги

Антон Мачула

Ціна кожного метра звільненої землі — втрати та поранення наших Захисників. Держава фінансово підтримує бійців для того, щоб для їхніх родин лікування і реабілітація не були такими обтяжливими. Проте отриманню грошової допомоги передує складний бюрократичний процес. 

Юрист Микола Тимощук склав інструкцію-пояснення для військовослужбовця в разі отримання поранення чи контузії, — пише Інформатор із посиланням на Інформатор Україна.

Нагадаємо, що боєць має право на:

  • повне грошове забезпечення – залежить від посади та звання військовослужбовця;
  • додаткову винагороду відповідно до постанови №168 (так звані «бойові») – з розрахунку 100 тисяч гривень на місяць. Її виплачують від моменту отримання поранення і протягом часу, коли військовослужбовець евакуюється з одного лікувального закладу до іншого, перебуває на лікуванні у шпиталі, а також після лікування, якщо йому надається відпустка за станом здоров’я (це питання вирішує військово-лікарська комісія – ВЛК);
  • матеріальну допомогу для розв’язання соціально-побутових питань – дорівнює розміру мінімального грошового забезпечення в ЗСУ. Її надають тим, хто отримав поранення в зоні бойових дій. Отримати таку допомогу можна тільки раз на рік. 

Додатково до цього МСЕК може визначити відсоток втрати працездатності або встановити групу інвалідності. В такому разі боєць додатково отримує одноразову грошову допомогу в залежності від групи та відсотка: 

  • І група — 992 400 грн. 
  • ІІ група — 744 300 грн.
  • ІІІ група — 620 250 грн.
  • % втрати працездатності — до 173 670 грн.

Куди звертатись 

  1. При стаціонарному лікуванні в відповідному медичному закладі (шпиталі) військовослужбовець повинен отримати виписний епікриз та направлення на ВЛК
  2. При проходженні ВЛК військовослужбовець отримує постанову (рішення) ВЛК, де вказується придатність до служби, індивідуальні обмеження, а також причинно-наслідковий зв’язок поранення з захистом Батьківщини.
  3. Після завершення стаціонарного лікування у закладі охорони здоров’я необхідно отримати довідку ВЛКвиписний епікриз, свідоцтво про хворобу.
  4. Одержати у військовій частині направлення на МСЕК (медико-соціальна експертна комісія). У направленні має бути вказаний строк служби. Якщо військова частина не видала направлення на МСЕК, необхідно написати рапорт на ім’я командира частини з проханням видати вказане направлення. Для звільнених з військової служби направлення на МСЕК видає районний військкомат.

Питання виплат пораненим військовослужбовцям регулює наказ міністра оборони №260, відповідні рішення міністра оборони, а також постанова Кабінету міністрів  №168, яка вийшла під час воєнного стану. 

Перелік документів, які подаються на МСЕК:

  • паспорт або ID картка з Витягом з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання;
  • військовий квиток (копія) або тимчасове посвідчення (для військовозобов’язаних, призовників);
  • направлення на МСЕК (форма №088/о);
  • медична документація – оригінали (виписки з амбулаторної карти – форма 025/о, виписки з історії хвороби стаціонарного хворого – форма 027/о, результати лабораторних, інструментальних, променевих обстежень, консультативні висновки профільних обласних спеціалістів тощо), амбулаторна картка хворого;
  • в окремих випадках пред’явлення трудової книжки або копії; 
  • довідку ВЛК, свідоцтво про хворобу (видається медичними установами, де проводилось лікування);
  • довідку про придатність військовослужбовця або військовозобов’язаного до військової служби (у разі необхідності);
  • довідку про обставини травми (у разі необхідності);
  • УБД (копія).

Для того, щоб пройти МСЕК, військовослужбовцю потрібно у районній лікарні або місцевому районному госпіталі звернутись до профільного лікаря з проханням скликати МСЕК. В умовах воєнного стану це можливо зробити дистанційно. За результатами розгляду документів МСЕК видає довідку про призначення групи інвалідності, визначає відсоток втрати працездатності або надає відмову.

Заяву на одноразову грошову допомогу можна подавати через:

  • військовий комісаріат, військова частина, філіали
  • центр надання адміністративних послуг відповідно до місця проживання.

До заяви додаються наступні документи: 

  • заява про виплату одноразової грошової допомоги (бланк є у військкоматі або військовій частині);
  • копія довідки МСЕК про встановлення факту інвалідності (видається комісіями МСЕК Міністерства охорони здоров’я);
  • копія довідки ВЛК, свідоцтва про хворобу (видається медичними установами, де безпосередньо проводилось лікування);
  • копія довідки командира військової частини про причини та обставини поранення (видається у військовій частині);
  • витяг із наказу командира військової частини про виключення зі списків особового складу частини, а для військовослужбовців строкової військової служби – копія військового квитка (для звільнених зі служби);
  • копії сторінок паспорта отримувача одноразової допомоги з даними про прізвище, ім’я та по батькові і місце реєстрації;
  • копія ідентифікаційного коду отримувача.

В яких випадках у грошовій допомозі можуть відмовити

Виплата одноразової допомоги не здійснюється, якщо поранення стало наслідком:

  • вчинення кримінального або адміністративного правопорушення
  • вчинення дій в стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння
  • навмисного нанесення собі тілесного ушкодження або спроб самогубства (якщо особу не довели до самогубства, це встановлює суд). Також допомога не виплачується, якщо військовослужбовець подав неправдиві дані для отримання грошей.

Які можуть бути труднощі

Головна проблема – бюрократія. Ми запитали у військовослужбовця, який отримував грошову допомогу після отримання контузії, які “підводні камені” можуть бути в цьому процесі.  По-перше, складність полягає в тому, що акт розслідування поранення, коли з’ясовуються обставини та причини, роблять в друкованому вигляді в лікарні в районі бойових дій. Потім його надсилають в пункт постійної дислокації бригади, і процес пересилки може бути доволі тривалим, є ризик втратити документ, або він сам загубиться в стосах інших паперів у штабі. Те ж саме – і з додатком про обставини поранення, який роблять в медичній роті бригади, його теж можуть загубити. Окрема проблема — необізнаність в юридичних тонкощах самих робітників штаба. 

“Часто робітники штаба не знають всієї процедури отримання виплат. Солдати потребують консультацій для правильного складання рапорту. За великим рахунком їм з цим мають допомагати в медичній роті або у стройовій частині. За фактом – бійці просто гуглять або шукають тих, хто знається на цьому». 

Отримати консультацію юристів, психологічну підтримку та допомогу з пошуку роботи можна в організації “Ветеран Хаб”  щодня з 8 до 22 години за телефоном: 067 348 28 68. Отримати зразки рапортів можна на сайті «Юридична сотня». 

Раніше ми писали, що Захисник з Дніпра отримав поранення на фронті. Також ми розповідали, що в лікарні Дніпра рятують подружжя, яке постраждало внаслідок ракетного удару по АЗС.

Джерело

Новости Днепра