Олександр Гібалюк: екзотичні фрукти на теренах Криворіжжя

Середземноморська екзотика нині  дозріває у саду Олександра Гібалюка – мешканця села Цвіткове, що за житломасивом Інгулець. Серед фаворитів – гранати — «Кримський смугастий» та «Гюлоша рожевий».  

В цьому сезоні, каже садівник,  на них врожай.

 

«Кущі я брав в Нікітському ботанічному саду. З них вийшли розкішні чагарники, які радують мене й інших. Чим довше тримаються на кущі плоди, тим вони солодші та смачніші, бо визріли. На зиму кущі гранату та інжиру я утеплюю. Раніше кущ зав’язував у віник, як листя опадало.  Брав гілку, прикладав до землі, підкладав під неї якусь палицю, щоб він не зламався, і накривав мішком з-під цукру. Трохи присипав землею. Весною мішок витяг, лунку викопав — і кущ росте далі», — ділиться премудростями справи пан Олександр.

 

 

Гранат, як субтропічна рослина, не традиційна для нашого регіону. У відкритому ґрунті у нас її практично  не вирощують. Тому досвід Олександра Гібалюка  вражає, — говорить  викладачка  Криворізького професійного  гірничо-металургійного ліцею Вікторія Тротнер.

 

«Оскільки у нас таке спекотне літо, то і цей екзотичний фрукт у нас чудово почувається, як ви бачите. У Олександра Федоровича два сорти граната — «Кримський смугастий» та «Рожева гюлоша». Плоди можуть досягати ваги до пів кілограма», — представляє тропічного гостя Вікторія Тротнер.

 

 

 У нас вирощують прикопні  сорти винограду, але  з гранатом не так багато мороки, як з іншими культурами, — пояснює біологиня.

 

«Немає шкідників, кущі не вражаються попелицею чи білокрилкою. Рослина чудово почувається в нашому спекотному кліматі, але любить полив. Тому тим, хто збирається вирощувати гранат у себе на присадибній ділянці, потрібно вибрати відповідний сорт, стійкий до нашої посухи, забезпечити регулярний полив і мінімальні агротехнічні умови. На зиму обов’язково прикрити, тобто прикопати гранат чи зробити невеличкий парник або закутати в агроволокно, щоб він не вимерз».

 

В господарстві Олександра Гібалюка рясний врожай і на інші екзотичні фрукти. Золотом наливаються плоди хурми, стиглістю — темно-зелені ягоди фейхоа, китайські фініки та американські банани.   

 

 

 

Джерело

Новости Днепра