Після майже 10 років судів, скіфське золото України повернулося додому. Це стало можливим після того, як у червні Верховний суд Нідерландів ухвалив остаточне рішення повернути Україні артефакти з чотирьох музеїв Криму. Цінні експонати зберігатимуть у Національному музеї історії України до повної деокупації Криму.
«Скіфське золото» — це колекція археологічних об’єктів, яка опинилась у Європі на виставці напередодні анексії Криму в 2013 році.
Нагадаємо, судові баталії навколо скарбів тривали 9 років. Верховний суд повністю відмовив у касаційній скарзі музеям окупованого росією Криму і залишив у силі рішення апеляції, яке задовольнило усі вимоги України. Бюрократична суперечка між музеями та міністерствами різних країн за ці роки перетворилася на запеклу політичну баталію за участі найвищих державних посадовців України та росії.
Почалася ця історія влітку 2013 року, коли з експонатів київського Музею історичних цінностей та ще чотирьох музеїв Криму сформували колекцію з 584 експонатів (понад дві тисячі предметів) вартістю близько мільйона євро.Так з’явилася виставка «Крим — золото і таємниці Чорного моря». Значно пізніше її назвуть «скіфським золотом», що не зовсім коректно, оскільки далеко не всі експонати колекції мають стосунок до скіфів, і поготів не всі є золотими, там є бронзові, керамічні й навіть дерев’яні вироби.
Київ наполягав, що, згідно з українським законодавством, усі музейні експонати перебувають у власності держави, а музеї є лише тимчасовими розпорядниками. На боці України грали і міжнародні конвенції, зокрема, конвенція ЮНЕСКО від 1970 року, згідно з якою кожна суверенна держава має право вивозити або не вивозити, забороняти відчуження та повертати з експонування будь-які культурні цінності, якщо вважає такі дії незаконними. Врешті, в грудні 2016 року окружний суд Амстердама ухвалив рішення повернути «скіфське золото» Україні. А в червні 2023 Верховний суд Нідерландів ухвалив остаточне рішення повернути артефакти Україні.
Джерело — ВВС.Україна.