Безпілотник злетів у похмуре криворізьке небо. Цього разу, це «дрон-еколог». Кривий Ріг отримав новітню мобільну систему моніторингу якості атмосферного повітря. У цьому нашому місту допомогла Програма розвитку ООН, за фінансової підтримки уряду Швеції.
Наші журналісти взяли участь у першому випробуванні обладнання, здатного виявляти джерела забруднення повітря та аналізувати вміст шкідливих речовин. Випробування провели після масового промислового вибуху біля гірничозбагачувального комбінату. Мобільності сучасній системі моніторингу атмосферного повітря надають сучасні літальні апарати. Такий дрон має цілий ряд сенсорів — аналізаторів хімічних сполук і в онлайн-режимі здатний передавати дані на обробку.
«Ми отримуємо інструмент, який удосконалює нашу систему моніторингу. Тобто стаємо більш мобільними, розширюємо нашу систему. У нас є стаціонарні пости міської системи моніторингу, а тепер ми зможемо виїхати в ту чи іншу точку, знайти джерело забруднення, виявити концентрацію речовин. Також можемо там промоніторити забруднення до масового вибуху і під час вибуху. Це значно збільшує можливості відстеження якості атмосферного повітря», — пояснила можливості дрона Оксана Полуєхта, начальниця відділу управління якістю атмосферного повітря міського управління екології.
Перше випробування міські екологи провели біля джерела забруднення на ГЗК, разом із представниками програми ООН.
«Обладнання широко використовують в Європі, Канаді, США переважно для моніторингу промислових забруднень. Це можуть бути полігони, очисні станції, витоки газу, несанкціоновані чи аварійні ситуації. Тому ми вважаємо, що це обладнання буде служити великому індустріальному місту і зможе принести користь як науковцям, так і органам місцевого самоврядування в прийнятті адміністративних рішень», — переконана Ольга Сютікова, представниця програми розвитку ООН, спеціалістка з відновлення постраждалого довкілля.
Коштує ця система моніторингу понад півтора мільйона гривень.
«Це унікальне обладнання. Дрон з обвісом для вимірів складу пило-газової хмари, яка виходить з кар’єрів наших підприємств. На першому польоті ми хочемо зафіксувати вихід пило-газової хмари. Врахуємо це, щоб зрозуміти ефективність цього обладнання для наукових розробок щодо моніторингу екологічного стану дій підприємств на прилеглій території», — запевняє Вадим Щокін, директор Науково-дослідного гірничорудного інституту КНУ.
Зараз криворізькі підприємства використовують технології з пилогазопридушення при масових вибухах, а це обладнання дозволить громаді зрозуміти ефективність цих заходів в умовах наших промислових підприємств.