«Люди, які зараз воюють, потребують заміни»: коли скінчиться мобілізація в Україні

"Люди, які зараз воюють, потребують заміни": коли скінчиться мобілізація в Україні Українська мобілізація не припинялася з 24 лютого 2022 року

Антон Мачула

Вже майже рік, як безперервно триває повномасштабне вторгнення рф. Протягом цього часу Україна воює на межі ресурсів. Паралельно із боями на фронтах — росіяни забивають інформпростір постановочними відео про жахи української мобілізації. Проте варто розуміти, що їхні вкиди — це теж елемент війни. 

Доукомплектування нашого війська здійснюється етапами з огляду на потреби армії, — повідомляє Інформатор із посиланням на Інформатор Україна.

Та і люди, які зараз воюють, потребують заміни, — заявила у грудні минулого року заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

«Є потреба у відновленні тих військових, які на війні отримали поранення. Ці речі складно прогнозувати, тому що мобілізація залежить від потреб війни. І, крім того, є втрати та потреба у відновленні, навіть ті люди, які зараз воюють, потребують заміни», – розповіла Ганна Маляр. 

Пошук спеціалістів для армії проводиться етапами, залежно від того, скільки військо потребує тих чи інших спеціалізацій.

«Ніхто у нас не гребе людей та не кидає на смерть. Не використовує так, як вигрібають в’язнів з колоній і застосовують для того, щоб продавлювати фронт, як це роблять росіяни, — стверджує голова Українського центру безпеки та співпраці Сергій Кузан. — Про кількість та потреби армії — ця інформація завжди секретна. Тобто вона не оголошується — хіба що буде спеціальне рішення військового керівництва. Це робиться з тією метою, щоб про це не дізнався ворог. Адже це складова нашої обороноздатності».

У вересні минулого року з’явилася петиція щодо почерговості проходження служби та обмеження її терміну однорічним строком. Вона отримала необхідну кількість голосів, щоб на неї звернув увагу президент.

Володимир Зеленський відповів, що захисники можуть звільнитися під час воєнного стану за віком, за станом здоров’я, у зв’язку з вироком суду, через сімейні обставини або за інші поважні причини. А просто так обмежити термін мобілізації для кожного під час війни не можна. Але Зеленський доручив прем’єру Денису Шмигалю з цим розібратися.

Пошук спеціалістів для армії проводиться етапами Пошук спеціалістів для армії проводиться етапами

На думку Сергія Кузана, найстрашніший для нас по втратах, по тяжкості на фронті був початок війни.

«Це весна і початок літа (2022 року – ред.). От тоді було критично. Про це зараз вже можна говорити. У нас був критичний період, нестача боєприпасів на фронті, неймовірні втрати, неймовірна кількість полонених. З того часу жоден період – і цей також — не зрівняється ні у втратах, ні в інших показниках. Але розгін теми антимобілізаційної кампанії сьогодні спостерігається сильніший, ніж на той період», — заявляє Кузан.

Українців залякують постановочними відео

За словами Сергія Кузана, важливо розуміти, що росіяни проводять свої заходи інформаційно-психологічного характеру зі зриву мобілізації. На провокації реагують навіть світові медіа. Для закордонної аудиторії російські спецслужби розміщують фейкові відеоматеріали у Twitter.

«Сьогодні вони дуже активно це роблять. Для цього працюють всі ці ботоферми міністерства оборони рф, їхнього генерального штабу — з метою деморалізувати, посіяти зневіру, підживлювати будь-які негативні процеси, які завжди виникають через мобілізацію, — вважає Кузан. — В наш інфопростір вкидається абсолютно весь спектр методів, починаючи з «сарафанного радіо» в східних регіонах, де чутки досить швидко поширюються в умовах загостреного сприйняття всього пов’язаного з війною. Мовляв, хапають з автоматами».

Українська Служба безпеки відслідковує цілі фабрики однотипних повідомлень та коментарів під популярними постами, на кшталт «Я не хочу мобілізуватись, нащо вони мене тягнуть?».

Про кількість та потреби армії - ця інформація завжди секретна Про кількість та потреби армії — ця інформація завжди секретна

ТЦК фіксують переселенців

Поки йде війна, в армії завжди буде потреба в людях. Проте спочатку місцеві центри комплектації мають зрозуміти, скільки людей – особливо внутрішньо переміщених осіб — є в їхніх осередках. Якщо раніше був розрахунок 10-15 тисяч людей, то сьогодні це вже може бути 30-35 тисяч. 

«Є ще один момент, на який треба звернути увагу. Сама по собі повістка ще не означає, що тебе заберуть в армію. Зараз у територіальних центрах комплектації є завдання максимально точно всіх порахувати, у зв’язку з тим, що йдуть великі хвилі внутрішньо переміщених осіб. Багато людей переїхали з одних місць в інші. Це справедливо, що люди їдуть від війни. Хто знає, що в нас буде завтра. Але військкоматам потрібно провести облік людей різних спеціальностей, — зауважує Сергій Кузан. — Повістка означає, що треба прийти, відмітитись, описати свою військову спеціальність, професію, перевірити стан здоров’я. Це значить те, що продовжується робота з формування реєстру. Це і пов’язано з розголосом, що, дійсно, роздають повістки. Але далеко не всім тим, хто їх отримав, видають чоботи, форму і відправляють на передову. Це величезна робота, яка триватиме ще рік, через те що багато людей змінили місце проживання».

Що треба знати ухилянтам

За словами адвоката Ігоря Фещенка, відповідальність за ухиляння від військової служби одразу передбачено декількома статтями Кримінального кодексу України: ст. ст. 335, 336, 336-1, 337. 

«Тим, кого затримали або розпочали слідство за ст. 336 КК України, загрожує позбавлення волі від 3 до 5 років. Звичайно, шанси отримати виправдувальний вирок суду на користь самого обвинуваченого завжди є. На даний час, більшість судів дають порушникам умовний термін у випадку, якщо суд та обвинувачений укладуть угоду про визнання винуватості останнього та він буде звільнений від відбування покарання», — вважає адвокат.

Утім, залежно від обставин, вірогідність отримати реальний строк позбавлення волі не маленька. У більшості випадків за ухилення від мобілізації затримують після того, як особа пройшла обстеження військово-лікарської комісії, отримала мобілізаційне розпорядження та не з’явилася на виклик військкомату, або відмовилася від його отримання. А також — за незаконний перетин державного кордону України — під час війни такі дії інкримінують саме як ухиляння від мобілізації.

Раніше ми писали про нові правила нарахування зарплати військовим: що змінилось. Також ми розповідали чи можна виїхати за кордон, якщо вас вже зняли з військового обліку.

Джерело

Новости Днепра