Кінонагорода. Перший «Оскар» для України, але не перший для українців

«Оскар» за фільм «20 днів у Маріуполі» – перша нагорода Американської кіноакадемії для України, але не перша, вручена українцям. У різні роки наші талановиті співвітчизники чи актори з нашим корінням вже ставали володарями статуетки.

Квітка Цісик – донька емігрантів з заходу України. «Оскар» у 1978 році — за саундтрек до фільму «Ти світло мого життя» у категорії «Найкраща пісня до фільму».

 

Джек Паланс (Володимир Палагнюк) – американський кіноактор українського походження. «Оскар» у 1992 році — за фільм «Міські піжони» у номінації «найкращий актор другого плану». А в 2004 році, коли росіяни намагалися вручити йому свою мистецьку премію, актор голосно промовив зі сцени: «Я українець, а не росіянин. Мої батьки приїхали з України, і мені тут нічого робити. Буде краще, якщо я піду».

 

Варвара Каринська — українська та американська дизайнерка одягу, авторка сценічних костюмів для кіно та балету, зокрема, сучасної загальноприйнятої у світі балетної пачки. Народилася в Харкові. «Оскар» отримала у 1949 році за костюми для фільму «Жанна д’Арк». В її костюмах знімались Марлен Дітріх, Елізабет Тейлор, Інгрід Бергман та інші зірки.

 

Анатолій Кокуш – українець родом із Керчі, розпочинав свою кар’єру на кіностудії імені Довженка. Є творцем операторських кранів серії «Каскад», а також одним із розробників гіростабілізованого операторського крана «Авторобот». Саме за них у 2006 році кіноінженер отримав одразу дві нагороди «Оскар». За допомогою його обладнання знімалися легендарні стрічки «Титанік», «Матриця», «Троя», «Форсаж», «Дванадцять друзів Оушена», «Бетмен», «Код да Вінчі», «Місія нездійсненна-3», «Люди Х», «Містер та місіс Сміт», «Гаррі Поттер», «Пірати Карибського моря» та ін.

 

Євген Мамут — харків’янин, український і американський фахівець з кінематографічних спецефектів, аніматор. Працював над фільмами «Леді-яструб», «Брудні танці», «Тато — привид», «Хижак». Спільно з трьома своїми колегами, отримав «Оскар» у 1987 році за фільми «Хижак» та «Матриця».

 

Джерела — Вікіпедія, ТСН.

Джерело

Новости Днепра