У департаменті екології та природних ресурсів міської ради нагадують, що із настанням теплої пори року починається пожежонебезпечний період. Особливо небезпечним чинником таких пожеж є людський фактор, а саме самовільне випалювання залишків рослинності вздовж доріг, лісосмуг, на відкритих територіях, поблизу ліній електропередач, трансформаторних підстанцій та газопроводів, а також на власних подвір’ях.
Спалювання сухої трави, гілок, сміття або листя на присадибних ділянках часто переростає у неконтрольоване горіння, знищує житлові будівлі, а також, нерідко, призводить до великомасштабної пожежі та людських жертв.
Згідно інформації Кам’янського районного управління ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області лише з початком весни, тільки в період з 01 березня по 05 квітня 2023 року на території Кам’янської міської територіальної громади зафіксовано 31 пожежу, пов’язану з горінням сміття на відкритій території. Орієнтовна сума завданого збитку становить 8 623 385 гривень. У порівнянні всього за 2022 рік таких пожеж зафіксовано 101, з орієнтовною сумою збитку 9 465 232 гривень.
Зважаючи на вище викладене фахівцями ДСНС спільно розпочато проведення профілактичних рейдових відпрацювань приватного житлового сектору спільно з представниками Національної поліції, органами місцевого самоврядування та іншими зацікавленими організаціями, на предмет дотримання правил пожежної безпеки і попередження випалювання сухої рослинності та її залишків. У випадку виявлення порушників — паліїв, згідно чинного законодавства, на них будуть складатися відповідні протоколи.
Згідно ст. 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення штраф за таке порушення становить від 3 060 до 6 120 гривень для громадян та від 15 300 до 21 420 гривень для посадових осіб, ті самі дії але вчиненні вже в межах територій та об’єктів природного-заповідного фонду, — тягне за собою накладення штрафу від 21 420 грн. до 30 600 грн. За порушення вимог пожежної безпеки в лісах, згідно статті 77 КУпАП, тягне за собою накладення штрафу від 4 590 грн. до 15 300 грн, ті самі дії, що призвели до виникнення лісової пожежі або поширення її на значні площі, — тягне за собою накладення штрафу від 4 590 грн. до 30 600 грн.
З початку 2023 року до даного виду відповідальності було притягнуто 5 осіб, загальна сума стягнення склала 18 360 гривень.
Звертаємо увагу, що в умовах воєнного стану паління сухостою прирівнюється до диверсії, яка, згідно статті 113 Кримінального кодексу України, карається позбавленням волі на строк 15 років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна.
У департаменті екології та природних ресурсів міської ради зазначають, що в місті можна вивозити сміття або самостійно компостувати його на власній присадибній ділянці. І це, до речі, обійдеться значно дешевше, аніж сплатити штраф за його спалювання. Завдяки правильному підходу мешканців до вирішення питання щодо поводження з рослинними рештками ми збережемо довкілля та здоров’я нашого населення.