Биотин (вітамін В7), як і інші вітаміни групи В, важливий для нервової системи та обміну білків, жирів і вуглеводів. Але найціннішим є вплив біотину на шкіру, волосся та нігті. Недаремно його ще називають вітаміном H (з літери H починаються німецькі слова haar – волосся та haut – нігті) або просто вітаміном краси. Біотин можна отримати з різними продуктами харчування, зокрема, досить багато його в горіхах і бобових, цвітній капусті та дріжджах, яловичий печінці та нирках. Але під впливом світла, тривалому контакті з водою вітамін, що міститься у продуктах, значною мірою руйнується. Якщо повсякденний раціон не забезпечує повною мірою потребу в біотині, потрібно приймати біотин капсули, щоб попередити або усунути дефіцит цього вітаміну.
Як зрозуміти, що вам бракує вітаміну В7
Перші ознаки дефіциту вітаміну В7 (біотину):
сухість шкіри, лущення, поява червоних плям;
тьмяний вигляд волосся, його ламкість, інтенсивне випадіння;
ламкість, розшарування нігтів;
синдром сухого ока;
утворення болючих тріщинок у куточках рота;
постійне відчуття слабкості, байдужість, відсутність бажання будь-що робити;
болісні відчуття у м‘язах, як при навантаженнях, так і у стані спокою, відчуття печіння, поколювання у руках та ногах;
надмірна дратівливість;
відсутність апетиту;
часті розлади травлення, нудота;
порушення сну.
Чому біотин важливий для шкіри, волосся та нігтів
Значення біотину для шкіри та її придатків пояснюється різними факторами:
він підтримує функціональний цикл волосяних фолікулів, забезпечує своєчасну зміну фаз;
бере участь у регуляції ліпідного обміну в клітинах шкіри та волосся;
бере участь у виробленні з амінокислот кератину;
до складу молекули біотину входить сірка, мінерал, необхідний для синтезу колагену;
також вітамін В7 бере участь у синтезі різноманітних амінокислот, жирів, вуглеводів, баланс яких важливий для здоров’я шкіри, нормального функціонування волосяних фолікулів.
Цикл волосяних фолікулів (цибулин) складається з 3 фаз, у фазі анагену відбувається активний ріст волосся, у фазі катагену – його відмирання, у перехідній фазі телогену старий волос випадає, а новий починає рости. При дефіциті біотину ці фази зсуваються, фаза росту вкорочується, волосся інтенсивно випадає та повільно росте.
Участь біотину у регуляції жирового обміну важлива для підтримки гідроліпідної мантії шкіри, її водного балансу. Надлишок жиру надає шкірі та волоссю неохайного вигляду, створює сприятливі умови для розмноження патогенних мікроорганізмів, розвитку запальних процесів. Брак жиру також шкідливий, знежирена, пересушена шкіра стає схильною до подразнень, а волосся ламким.
Фібріллярний білок кератин, що виробляється в організмі за участю біотину, є основним компонентом нігтьових пластин, надає їм міцності. Також він входить до складу рогового шару шкіри та волосся. Саме завдяки кератину на поверхні шкіри утворюється захисний бар’єр, що робить її менш вразливою до механічних пошкоджень, забезпечує опір проникненню шкідливих бактерій, запобігає пересиханню. З клітин кератину – кератиноцитів – утворюється міцна оболонка волосся, що захищає волосяний стрижень від несприятливих впливів, надає волоссю здорового блиску. Також кератинові білки беруть участь у регуляції роста та поділу клітин базального шару шкіри та сальних залоз, процесах загоєння ран, впливають на розподіл меланіну, від якого залежить пігментація шкіри та колір волосся.
Колаген надає шкірі пружності, запобігає утворенню зморшок, не дає навіть довгому волоссю розшаровуватись та ламатись. Завдяки колагену волосся гнучке та м’яке, красиво вкладається. А ще він допомагає утримувати вологу всередині волосяного стрижня та запобігає його пересиханню. Підтримка тонусу шкіри голови, важлива роль у якій відводиться коллагену, також сприяє росту волосся та запобігає його надмірному випадінню.
Опосередкований вплив біотину на стан шкіри та придатків пов’язаний також з тим, що він покращує психоемоційний стан, нормалізує сон.
Як підживити шкіру, волосся та нігті біотином
Вітамін краси біотин входить до складу багатьох косметичних засобів, але це маркетинговий хід, ефективність біотину при зовнішньому впливі на шкіру, нігті та волосся дуже низька, молекули цього вітаміну мають такий розмір, що просто не зможуть потрапити до клітин. Організм має отримувати його з їжею або у вигляді добавок, щоб використовувати у процесах синтезу колагену, кератину та інших важливих речовин. Особливо ефективний комплекс біотину з амінокислотами L-цистеїном і L-метіоніном, що теж необхідні для синтезу кератину. Саме таку комплексну добавку – A-Biotin – пропонує Perla Helsa.