Сьогодні свій 93-й день народження святкує геніальна поетеса-шістдесятниця, класикиня української літератури Ліна Костенко.
Ліна Василівна не любить патетичних епітетів поруч зі своїм іменем, як-то «королева поезії», «совість нації» чи «живий класик». Але все ж таки її роль в літературі та становленні незалежної України важко переоцінити. На честь мисткині навіть названа одна з малих планет Сонячної системи — «Лінакостенко».
Коли розпочалося повномасштабне вторгнення, Ліна Костенко несподівано з’явилася на публіці під час нагородження Орденом Почесного легіону Франції. Тоді, вперше за останні 12 років, письменниця дала інтерв’ю, в якому розповіла, що не припиняла працювати, навіть коли під Києвом точилися бої.
«Я ж належу до покоління, яке пережило Другу світову війну. І ці бомби о четвертій годині ранку — мені вони звичні з дитинства. Тепер я знову почула ті самі бомби, страшніші, і, мушу вам сказати, я не злякалася. Ні разу не пішла в укриття. Воно гуде, думаю, добре, хай: уб’є, то уб’є. Перший місяць, правда, не дуже писалося. Перший місяць я стежила за кожним кроком і нюансом цієї війни. А потім узяла себе в руки й почала писати, писати і все. А інші люди кожен у своїй професії робить своє», — розповіла письменниця.
На питання, чи вилікувалася українська нація від хвороб, про які вона неодноразово писала, письменниця відповіла заперечно:
«Ні, не вилікувалася. Тому що українська нація дуже різна. Є українська нація, а є ще малороси. Нам треба, щоб закінчилася війна перемогою України, і тоді розберемося з усім і від усіх хвороб усі будуть вилікувані. Бо зараз люди порозумнішали дуже».
Про росію, росіян і перемогу України Костенко сказала:
«Це імперія давня-предавня, народ невільний. Я ніколи не мала жодного поганого почуття до жодного народу, а зараз росіян терпіти не можу. Я всі тридцять років незалежності знала, що Росія на нас нападе. Навіть у цій книжці про українського самашедшего — вони думали, що це сумашедший, а він єдиний був нормальний. Він знав, що одного разу Україна прокинеться в іншій країні. Так ми і прокинулися під час війни. Я ж казала вам, що французи казали про українців? Перемога або смерть».
Ліна Василівна досі пише, спілкується з рідними по скайпу, відстежує політичні новини. На питання, коли очікувати виходу її нової книжки, відповіла, анонсуючи одразу три видання:
«Скоро. І не однієї, а кількох. Бо я свій час не втрачаю. Буде велика книжка прози, книжка віршів і книжка осмислень, що сталося».
Зараз письменниця майже не з’являється в публічному просторі, але раніше вона часто виступала на публіці і її промови збереглися як яскраві приклади ораторського таланту серед українських митців.
Один з яскравих виступів Ліни Костенко – нижче.
Джерело – Суспільне. Культура