Велика й складна пожежа охопила днями територію Дичанського лісництва, розташованого в межах Криворіжжя. Займання виникли одночасно у кількох місцях. Вогонь наробив шкоди екосистемі: горіла підстилка, тліла кора дерев і чагарників, вогонь ширився до міста, задимлення вкривало великі території. Наші журналісти побували на згарищі, на яке стихія перетворила донедавна живий ліс у 33-му кварталі.
«Пожежа почалася через підпал, — упевнений майстер лісу Дичанського лісництва Сергій Яковенко. — Такі масові загоряння самі по собі не займаються. Загорілося у кількох місцях – з двох-трьох країв. Так не буває без втручання людини. Пожежа була низова: вогонь пішов по підстилці, чагарнику. Великої шкоди деревині, слава Богу, не завдано. В одному місці був верховий вогонь, знищив локацію повністю, але там не було великих насаджень».
Полум’яна напасть випалила 8 гектарів низового лісу і пів гектара верхового. Якби вчасно не загасили, то були б знищені до 300 га лісу! Впоратись із вогнем лісникам вдалося лише завдяки пожежній частині, бо власних сил господарства не вистачило. До того ж, здійнявся великий вітер — і все спалахнуло, як порох.
«Пожежі трапляються часто, але за мої 13 років роботи такої масштабної не було. У нашому лісництві таке вперше. Кора підгоріла – біда, що там говорити. Як побачив — сльози наверталися. Ми ж садимо цей ліс, бережемо, стараємося. Щоб насадити 8 га нового лісу, треба близько 50 тисяч саджанців. Цей масив створили у 50-60-х роках, йому вже 70 років. І отак прийти кинути сірника, ким же треба бути! Та й залізти туди важко, бо ж то справжні джунглі, не пробратися. Знаєте, як люди кажуть: якби піймав, то б роздер як жабу», — побивається Сергій Анатолійович, сумно споглядаючи згарище.
Каже: попри все, ліс буде живий, потроху відновиться, але для флори й фауни — це велике лихо. Зайців тут багато, фазанів. Крупної дичини немає, бо місто близько. Росте тут переважно акація, клен, дуб, ясен, сосни до 1,9 га. Загалом Дичанське лісництво охоплює близько 2,5 тисячі гектарів. І це фактично в межах Кривого Рогу. Тому тепер тут чергують вогнеборці. Пильнують з різних боків, щоб цілком локалізувати вогонь, бо то спалахує, то тліє, то димить.
Віра Дмитрівна — місцева мешканка, першою побачила дим і зателефонувала ліснику.
«Можливо, це навмисний підпал. Я тут буваю рідко, але того дня якраз приїздили мотоциклісти. Це єдине, що було підозріле. Коли я побачила дим — злякалась, думала, в мій бік, але вітер був в інший. Люди приїжджають сюди на відпочинок, гриби збирають. Це ж не вперше такі підпали. Таке місце потрібно захищати, адже це все наше – українське», — вболіває за природу жінка.
«Людям, які живуть біля лісу, страшно, трава ж може перенести вогонь на будинки. І там же якась пташка, зайчики живуть, їм як це все? – тривожиться охоронець Сергій, мешканець дачного кооперативу. — Цілих 8 гектарів! Такого масштабу ще не було. Я рахую, це був підпал з боку місцевих молодиків».