У Кривому Розі готують фахівців з гуманітарного розмінування. Усіх охочих навчають цієї важливої справи представники швейцарського фонду FSD. Проєкт реалізують у співпраці з Радою оборони Кривого Рогу.
На сьогодні, близько 30% території всієї України потребують очищення від вибухонебезпечних предметів. Це територія в 4,5 раза перевищує площу Швейцарії! Для допомоги у гуманітарному розмінуванні представники швейцарського фонду FSD навчають добровольців. Перша група, більше 30 криворіжців, опановує теорію і практику вже 3-й тиждень.
«Україна зараз, на жаль, – найбільше мінне поле у світі. Є заміновані території в Криворізькому районі, за Зеленодольськом, у Херсонській, Запорізькій, Харківській областях. Тому ми зараз разом зі швейцарським фондом проводимо підготовку фахівців з гуманітарного розмінування. Будь-хто може записатися, скласти тести, стати фахівцем, а потім займатись цією роботою. З мінами не можна жити, а розмінування дає людям віру в життя», — каже Олександр Вілкул, голова Ради оборони міста.
Термін навчання саперів — 5 тижнів. Для кандидатів бажано мати досвід служби в армії та базове знання англійської мови. На період роботи фахівцям із гуманітарного розмінування надають офіційне працевлаштування, необхідне обладнання, засоби індивідуального захисту та страхування.
«Організація FSD має базування у Чернігові, Харкові і Кривому Розі. Головна мета – розмінування територій, допомога людям у цей важкий час. Ми не шукаємо героїв, які будуть рятувати світ самотужки, ми шукаємо командних гравців, які хочуть працювати разом, дослухатися до місцевої влади, виконувати розпорядження, дотримуватись усіх норм і правил, а також безпеки», — пояснює Анна, проєктна менеджерка організації FSD у Кривому Розі.
Аби стати частиною команди, треба подати своє резюме на пошуковому сайті роботи, пройти відбір і розпочати курс теоретичного навчання. Після чого застосувати нові знання на практиці, на так званому мінному полі.
«Спочатку ми встановлюємо очищену, безпечну лінію завдовжки 1 метр. Перший крок – це візуальний огляд приблизно на 1,5 метра вперед. Після цього починають роботу з філером, який використовують, щоб знайти розтяжки. Але треба робити це так, щоб не активувати міну. Коли вже знайшли, учні мають покликати тімлідера і після того він скаже, що далі робити. Якщо трава занадто висока, то її слід підрізати, не створюючи тиску на поверхню землі», — розтлумачує детально Адріан, заступник операційного менеджера проєкту FSD.
Наступний етап – використання металошукача. Якщо є сигнал, то учні мають промаркувати це місце і почати екскалацію позаду від цього сигналу. Далі — викопати яму приблизно на 15 сантиметрів, позначити відповідним знаком і сповістити фахівців, які підірвуть небезпечний предмет. Під час зачисток допомагають і дрони.
«Робота нашої команди спрямована на те, щоб виявити місця максимального забруднення територій. Насамперед йде опитування населення. Люди завжди краще знають, де що знаходиться, бо є свідки нещасних випадків. Після цього ми дронами в повітрі облітаємо в повітрі, дивимося, де що може знаходитись. Завжди є порядок мінування. Фіксуємо координати, на підставі цієї інформації робимо полігони», — показує Олександр Руднов, головний фахівець з нетехнічного обстеження FSD.
У кожного, хто тут працює, одна мета – зробити країну чистою і безпечною.