Торік у мережах поширювали світлину, на якій військовий спить у снігу посеред лісу. Добродушні українці масово репостили фото зі словами подяки й гарячих молитов. Але це був фотофейк, і на ньому, насправді, був зображений російський окупант.
Цього року завірусилося зображення, згенероване штучним інтелектом. На ньому, як бачите, уже троє військових сплять на снігу. 43 тисячі вподобайок та 2,3 тисячі поширень серед українських користувачів фейсбук. Із майже двох тисяч коментарів — лише кілька від реальних військових про те, що це маячня, яка не має нічого спільного з правдою. Решта ж — подяки «нашим рідненьким», низькі уклони, звернення до Господа, побажання Божої ласки, хейт ТЦК тощо. Така ж історія з іншими соцмережами.
Це знову — про інфогігієну, яка стосується кожного. На каналі «НотаЄнота» з’ясували, що сторінка з цим фото адмініструється з Індонезії. Була створена ще у вересні 2022, проте перепродана у серпні 2023 року, а нині назва вже змінена на «Українські війська».
«Первинно сторінка визначає себе як «домашній ремонт». А от в її описі вже вказують, що «канал присвячений захисникам України, знятих безпосередніми учасниками». Звідки знятих? Якими учасниками? Але питання зайві. Не шукайте логіки там, де її нема», — аналізують медійники.
Прості поради з інфогігієни:
— Будьте обережні з будь-яким контентом, який стосується військових. Тема емоційна і, відповідно, нам легше клюнути на гачок московитів.
— Чимало груп, в яких нібито шукають зниклих українців, насправді створені росіянами. Таким чином вони збирають інформацію про бійців ЗСУ.
— Уважно дивіться на сторінки, дописи з яких вам підтягують алгоритми соцмереж. Зараз велика кількість російських сторінок і груп, які мімікрують під українські, але модеруються з Вірменії, Індонезії, Вʼєтнаму та інших країн.
— Якщо ви лайкаєте подібну маячню, пам’ятайте, що такі ж дописи відображаються у ваших друзів — і ланцюгову реакцію з поширення фейків запущено.
Не допомагайте ворогу! А нашим рідненьким дякуйте краще донатами!
Джерело — Спільнота НотаЄнота.