Допомогти військовослужбовцям подолати травми війни, покращити ефект лікування та психоемоційний стан — така мета незвичних занять, які проводять на території 2-ої міської лікарні. Кілька місяців тому тут розпочали реабілітацію військових за допомогою іпотерапії. Розумні й шляхетні тварини дарують зраненим душам цілюще тепло своїх великих сердець і мовчазне розуміння.
Головного цілителя – 13-річного коня на ім’я Парк — уже знають багато військовослужбовців, які лікують поранення в Кривому Розі. Щоранку Парк зі своєю хазяйкою, іпотерапевткою Іриною, вирушають до медзакладу проводити черговий сеанс реабілітації.
«Ідею впровадження іпотерапії як методу реабілітації військових, виснажених ПТСР, реалізували ще в квітні 2023-го року в нашій психіатричній лікарні. Однак після реорганізації багато чого змінилося, тож іпотерапія не знайшла там свого місця, проте відновилася у нашій «тисячці». Тут вона просто розквітла. Ми надаємо допомогу не лише хворим, які зазнали психічної травми, а й тим, що мали інсульти, ампутації кінцівок, зазнали бойових поранень. Саме пані Ірина Магда, яка мала власного коня, була ініціаторкою цього проєкту», — каже В`ячеслав Солонський, медичний директор з психіатричної допомоги та ментального здоров`я Криворізької лікарні №2.
Іпотерапія заснована на взаємодії людини зі спеціально навченим конем, адаптованим до можливостей хворого. Крім психологічного відновлення, такий метод допомагає людям із різними видами травм.
«Хлопці підходять до коника — і у них іде контакт. Відбувається рух коня і фізичні вправи. Дотики — це контактна іпотерапія, наступний крок — фізична іпотерапія. Ми садимо хлопців на спину коня і починаємо заняття. У кого були контузії, то минає запаморочення, відновлюється опорно-руховий апарат. Військові починають «оживати», їхні очі світяться», — задоволена ефектом Ірина Магда, інструкторка з кінного спорту, сертифікована іпотерапевтка.
Військовий Віктор проходить у тисячці реабілітацію. Каже, що Парк — то його розрада. Наразі відбуває п’яте заняття з конем, а лікувальний ефект відчув вже після першого.
«Найбільше сподобалось їхати лежачи на спині – тепло коня прогріває й розслаблює організм краще за масаж. Я не міг спати, лежав уночі дуже довго. Тепер стало легше засинати, піднімається настрій, налагоджується емоційний стан. Від контакту з Парком краще почуваюся. Як буде ще можливість, обов’язково прийду до Ірини знову».
Дуже багато хлопців повертаються з війни «морально убиті», — ділиться наболілим Ірина Магда. Відсутній погляд, не йдуть на контакт. Працювати з ними нелегко, важкі травми даються взнаки.
«Я їх умовляю: хлопці, сядьте на коника. І потім вони стають як діти: починають усміхатись, оживати, крила виростають. Є в мене одна нехитра вправа — після 20-хвилинного заняття я зупиняю Парка, і вершник лягає йому на шию, обіймає. Я відходжу, а ти думай про своє, розслабся, не стримуй своїх емоцій. Дуже багато хлопців ридали навзрид. 5-6 хвилин я їм давала відійти трошечки. Наступного дня йдуть – усміхаються, обіймають Парка і мене, злазити з тварини не хочуть. Потім просять: а можна ще швидше? А в мене від того сироти по шкірі біжать», — емоційно розповідає жінка.
Щоб і надалі продовжувати заняття з хлопцями, іпотерапевтці потрібен критий манеж, який захистив би від дощу та снігу.
«Щоб можна було цілий рік займатись іпотерапією, — пояснює Ірина. — Хотілось би спонсорів і якоїсь допомоги. Можливо, ще б довезти одного коника, бо Парку дуже тяжко — велике навантаження на нього йде і психологічне, і фізичне. Але це дуже дорого, і зараз я не можу цього собі дозволити. Може, знайду однодумців — було б непогано».
Ексклюзивний сюжет про заняття з іпотерапії та відгуки вдячних пацієнтів — наших зранених тілесно й душевно захисників — дивіться сьогодні у програмі «Цей день» о 20.30 на ТК Рудана.