Чи можуть трансгендери покидати Україну під час воєнного стану

Чи можуть трансгендери покидати Україну під час воєнного стану Придатність до служби залежатиме від висновку комісії

Олексій Александров

В Україні дії режим воєнного стану, дію якого Верховна Рада продовжила ще на 3 місяці. У зв’язку з цим чоловіки призовного віку від 18 до 60 років не можуть покидати країну. Проте, постає питання, чи розповсюджуються цей закон на представників ЛГБТК+.

Про це повідомляє Інформатор із посиланням на Інформатор Україна. Як зазначають правозахисники, діагнози “транссексуалізму” і та “гендерної дисфорії” в Україні означають повну непридатність людини до військової служби. 

Водночас ці діагнози можуть означати непридатність у мирний час і обмежену придатність у воєнний час. Степінь придатності залежить від “вираженості хвороби”. 

“Різкість вираження” та “компенсацію” цих станів визначає спеціалізована лікарська комісія, наприклад, при обласній психіатричній лікарні.

Це, зокрема, дозволяє трансгендерним жінкам виїхати за кордон, навіть, якщо в документах вони досі зареєстровані як чоловіки. Це правило діє навіть попри те, що наразі громадянам України чоловічої статі віком від 16 до 60 років виїзд за кордон обмежено.

Правозахисники зазначають, що процедура офіційної зміни статі в Україні не є досконалою, але є досить простою та прозорою. Зокрема, вона не передбачає обов’язкового медичного втручання і фактично вимагає лише отримання вищезгаданих медичних діагнозів. Отримати їх у теперішніх умовах в Україні можливо у відповідних лікарських комісіях, які діють в обласних центрах. Медичні комісії при військкоматах посилають туди на експертизу призовників у випадку підозри на “транссексуальність”.

Показово, що без наявності відповідного висновку медичної комісії, трансгендерні жінки, у документах яких вказана чоловіча стать, підлягають призову на військову службу і мають обмеження на виїзд за кордон згідно з загальними правилами для чоловіків.

“Трансгендерні особи, які офіційно змінили стать у своїх документах, теоретично не можуть бути призвані на військову службу. Однак, якщо така особа виглядає переконливо у своїй гендерній ролі, то вона може успішно пройти поверхневий огляд медичної комісії при військкоматі та поступити на службу як звичайна жінка або чоловік – нам відомо про принаймні одну трансгендерну жінку, яка зараз служить у ЗСУ, приховуючи свій статус”, – підсумували у правозахисному ЛГБТ-центрі “Наш світ” “Битва за волю. Становище ЛГБТК в Україні у 2022 році”.

Раніше ми писали, хто не підлягає призову у воєнний час за станом здоров’я в Україні. Також Інформатор повідомляв, чи означає отримання повістки на вулиці одразу мобілізацію, в Міноборони роз’яснили всі нюанси. Окрім того, гостру ситуацію з роздачею повісток “підігрівають” блогери, які роблять хайп на цій темі. Як відрізнити блогера здорової людини від блогера-ІПСОшника можете почитати в матеріалі Інформатора.

Джерело

Новости Днепра